Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България губи 313 млн. лв. годишно заради фалшиви лекарства

12 декември 2016, 07:14 часа • 2436 прочитания

България губи милиони левове всяка година от фалшиви или пиратски стоки. Само в рамките на 12 месеца това струва над 748 млн. лв., показва анализ на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO), разпространен чрез Европейската обсерватория за нарушенията на правата на интелектуална собственост.

На пазара на труда това число се изразява в 23 400 изгубени работни места. Проблемът обаче не е само български - в ЕС годишните загуби са в размер на 94 млрд. лв., или 7.4% от всички продажби, се посочва в изследването, цитирано от в. "Сега".

В анализа, направен в периода между март 2015 г. и септември 2016 г., са разгледани секторите козметика и продукти за лична хигиена, облекло, обувки и аксесоари, спортни стоки, играчки и игри, бижута и часовници, ръчни чанти, музикални записи, спиртни напитки и вино и фармацевтични продукти. Оказва се, че най-големият проблем в България са фалшивите лекарства, заради които годишните загуби се равняват на 313 млн. лева.

Преди около месец - т.е. след приключването на анализа, стана ясно, че на външните граници на ЕС са били задържани повече от 40 млн. продукта, за които има съмнения, че са ментета и нарушават правата върху интелектуална собственост за близо 650 млн. евро. "Задържани" бяха храни, напитки, тоалетни принадлежности, лекарства, играчки и др. Както и в предишни подобни случаи, ментетата отново идват основно от Китай, следват от Черна гора, Хонконг, Малайзия и Бенин.

По данни на EUIPO тежко засегнати от фалшиви стоки са и други сектори - страната ни е на минус и от продажбата на обувки ментета (110 млн.лв), козметика (98 млн. лв.) и алкохол (56 млн. лв.). Най-малко са загубите от пиратската музика - тези записи са довели до загуби от едва 0.1 млн. лв., сочи анализът.

"Надяваме се, че резултатите от проведената от нас поредица проучвания ще помогнат на потребителите да правят по-информиран избор. Това е още по-важно през това време на годината, когато потребителите и гражданите правят своите коледни покупки и избират подаръци за своите близки", коментира изпълнителният директор на EUIPO Антонио Кампинос. Той обясни, че данните варират в отделните държави членки, но цялостната картина ясно показва, че фалшифицирането и пиратството влияят отрицателно на икономиката на ЕС и на създаването на нови работни места.

Проучванията за ментета продължава, уверяват от EUIPO. На мушката през 2017 г. ще бъде основно производството на смартфони и пестициди.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес