При близо 5000 ваксинирани лица в България при само пет от тях са се получили нежелани реакции. Това се е случило при трима мъже и две жени на възраст между 29 и 53 г.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Това коментира в ефира на bTV директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. За страничните реакции стана ясно още вчера.
Три от реакциите са болка и зачервяване в мястото на убождане, при един от случаите се съобщава за мускулни и ставни болки, повишаване на температурата, а една от дамите съобщава за замайване и сърцебиене, което е преминало в рамките на десетина минути.
След като колегите са получили тези сигнали, на следващия ден са се свързали с пациентите и те са им съобщили, че вече са се възстановили, допълни той.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Тези странични реакции са очаквани, тъй като са описани в кратката характеристика към ваксините и са свързани с действието на ваксината, посочи Кирилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Няма никакви медицински причини при тези хора, които са получили странични нежелани реакции, да не бъде поставена втората ваксина, допълни той.
Компанията производител носи отговорност за това лекарствените продукти да отговарят на изискванията за безопасност, качество и ефикасност, заяви Кирилов.
Той допълни, че гражданите трябва да бъдат спокойни, защото системата за проследяване на лекарствената безопасност работи на изключително високо ниво и много рано може да се установи, ако има проблем.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Следващата доставка на ваксини ще пристигне у нас около 22 януари, тя ще бъде в обем 35 000 дози, след което в началото на февруари още една доставка в същото количество.
Вече стартира подготовката за имунизация на втора фаза, така че вече се събират данни и се правят списъци в социалната сфера, педагогическата общност, така че веднага щом свърши първа фаза, да започнем втора, посочи Кирилов.
Планира се изследване в следващите месеци от здравното министерство, за да се разбере кога ще има антитела след ваксинацията.
Предвидени са и мобилни екипи, които да помогнат за повсеместното ваксиниране на населението, посочи още той.
Кирилов посочи, че в отделните държави лекарствената регулация е различна.
„За ЕС има много строг контрол на лекарствената безопасност. Очакваме на 21 януари да бъде предоставена на Европейската агенция по лекарствата първият обобщен доклад за всички съобщени за ЕС нежелани лекарствени реакции и тогава ще имаме по-обща картина.
По-важното е обобщената информация и дали тя ще генерира сигнал и дали между отделните случаи ще се намери пряка връзка с приложението на лекарствения продукт. Това би променило и самото разрешение за употребата ѝ в бъдеще“, каза още Кирилов.