На 25 септември, Български лекарски съюз стартира национална информационна кампания срещу насилието над медици под надслов „Да спасяваш е призвание, не заслужава наказание“! „ПребориГнева . Патрон на кампанията ще бъде Омбудсмана на Република България, г-жа Мая Манолова.
Събитието бе открито с кръгла маса на тема: "Мерки за превенция на агресията срещу медицински лица". „Кампанията ще бъде дългосрочна, позитивна и ще обединява усилията на институции, организации и медии“, заявиха от ръководството на БЛС.
В кръглата маса участие взеха представители на законодателната и изпълнителната власт у нас, Световна здравна организация, директори на големи лечебни заведения в страната, БЧК, пациентски организации, медицински лица, Словенска лекарска камара и др.
На събитието бяха представени обобщени данни от проведена анкета сред лекари и пациенти за насилието над медици, данни на Министерство на здравеопазването за случаите на насилие в спешна помощ, както и статистика от Прокуратура на Република България за заведени наказателни производства.
По данни на ресорното министерство, случаите на насилие в Спешна помощ са 47 за 2015 г., 28 за 2016 г., 25 за първите шест месеца на 2017 г. От статистиката става ясно, че най-често жертва на насилие са медиците от Спешна помощ. Според анкетираните, главните причини за това са ниската култура и морал на пациентите, прекомерна употреба на алкохол и упойващи вещества и липса на доверие медик - пациент.
Лидия Нейчева - заместник-министър на здравеопазването отчете 52 случая на агресия над лекари за първите седем месеца на годината. От името на Министерство на здравеопазването, министър Нейчева обеща активна подкрепа и тясно сътрудничество с БЛС в борбата с агресията.
Според Стефан Балабанов, заместник вътрешен министър, трябват сериозни практически действия за превенция на агресията. Той пое ангажимента МВР да работи по места в по-тясно сътрудничество с медицинските екипи.
Според Омбудсманът Мая Манолова, причината за нападението над медици се корени в хроничното недофинансиране на здравеопазването и засилващата се агресия в обществото, заради нарастващото обществено чувство за липсата на справедливост. Г-жа Манолава заяви твърдата си подкрепа и активно участие в кампанията, като призова всички хора да бъдем по-човечни един към друг.
„Повишаване на информираността за правата и задълженията на пациентите чрез съвместни инициативи на пациентски организации и БЛС - материали, семинари и събития; повишаване на комуникационните умения на медиците чрез въвеждане на хорариум в Медицинските заведения за обучение на тема: "Умения за комуникация лекар-пациент"; създаване на единна система към МВР за подаване на сигнали за проява на агресия над медици са само част от мерките, които БЛС е предвидил в рамките на кампаниятя“, заявиха д-р Галинка Павлова – зам. Председател на съсловната организация
“Диагнозата е поставена. Терапевтичните мерки няма да дадат резултат, необходими са хирургични такива”, позволи си метафората д-р Венцислав Грозев при закриване на дискусията. “Всеки има своя учител и своя лекар. Спасявайки учителя и лекаря си, спасяваме себе си”, призова Грозев в заключение.