Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безплатно лечение само по адрес, предлага управителят на НЗОК

04 февруари 2020, 07:30 часа • 9836 прочитания

Идея за нов проект за оптимизация предвижда от 28 районните здравни каси да станат 6. При това положение здравноосигурените да могат да се лекуват безплатно само в района, в който живеят и в болници, с които тяхната районна каса има сключени договори, пише 24 часа.

Решение за подготовка на такъв проект е взел надзорът на НЗОК по предложение на управителя ѝ Дечо Дечев, чийто мандат изтича след месец.

“Идеята е всяка една от тези 6 каси да сключи договор за покриване на пълния пакет услуги. Примерно в Германия, ако ти си в Берлин, по никакъв начин не можеш да отидеш да се лекуваш в Мюнхен. Тогава вече нещата придобиват коренно различен смисъл.

Примерно в Плевенската част, една шеста, примерно говоря, тя може да си избере вече с кои болници в другите пет да сключи, не е задължена да сключи с всички. Задължението на касата е да осигури на пациента достъп за неговия проблем, да бъде решен някъде качествено и ефикасно.

Касата е длъжна да му го подсигури това. Ако ще гледаме какво е по света - това е по света. По света осигуреното лице не си търси болницата. То се обажда в касата и казва: Аз искам”, обяснява идеята Дечев пред надзора на НЗОК според стенограма от 20 януари.

Според представителя на синдикатите Иван Кокалов обаче това противоречи на директивата за свободно движение. Докладът за свеждане на касите до 6 или 7 е на консултанта KPMG.

“И сега 2/3 от дейността на касата е концентрирана в София, Пловдив и Варна. Защо да се поддържа бюджет за 28 районни каси, като може да са 6? Тогава бюджетът ще бъде много по-голям и много по-добре ще може да се управлява от едно място”, коментира Дечев.

Правото на пациента да избира къде да се лекува трябва да остане, но е необходима регулация, добави той. Идеята е бъдещите региони да бъдат така направени, че във всеки един да се предлага пълният пакет от медицински дейности.

Когато липсват специалисти, районната каса сключва договор с болница в друг регион и пациентите ще бъдат препращани към нея, обясни Дечев. Когато пък някой иска да отвори болница, ще му се предлага това да става в регион, в който има дефицит на дейност.

“Преди промените имаше 5 университетски центъра - София, Пловдив, Варна, Стара Загора и Плевен, и всичко беше съсредоточено там, защото там са най-опитните кадри”, обясни още д-р Дечев. Сега можело пак да бъде така, а шестата област да станел Бургас.

“Регионите ще могат да планират и нужната бройка лекари всяка година и да обявяват места, а след приключване на образованието си младите лекари да бъдат мотивирани да остават на работа в региона”, добави д-р Дечев.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес