От догодина държавата ще покрива изцяло здравните вноски на децата. Това каза в сутрешния блок на БНТ здравният министър д-р Таня Андреева. Тя допълни, че за останалите уязвими групи ще трябва да се произнесе Министерството на финансите.
Андреева заяви още, че е поискала 15 млн. лева за здравеопазване през тази година, но са ѝ дали само 5 млн. лева. Затова и очаква актуализацията на държавния бюджет да мине.
Фондът за лечение на деца в чужбина
В последно време българските деца боледуват много и то от сериозни заболявания и бюджета на Фонда е изразходван още първото шестмесечие и затова се надявам да се приеме актуализацията на бюджета, подчерта Андреева, пише БГНЕС.
На въпрос дали безпаричието е причина за откази за отпускане на средства за лечение на деца, Андреева отговори, че всеки случай се решава от медицински специалисти и ако има някаква неяснота, министърът се намесва. БНТ даде пример с две деца, болни от церебрална парализа, като родителите твърдят, че два пъти Фондът за лечение на деца отказва пари, защото "няма гаранция, че лечението ще им помогне". "За едни деца може, а за други - не", казва майката на децата от Велико Търново.
Андреева обаче отвърна, че не приема "по никакъв начин" гледната точка на родителите и каза, че директорът на Фонда за лечение на деца трябва да ѝ предостави документацията по случая, за да се запознае с детайлите - но според нея "казусът е по-скоро медицински". "Осигурили сме част от необходимите пари, още 2 млн. лева ни трябват до края на годината, затова актуализацията на бюджета е толкова важна. На никое дете не е отказано заради липса на пари", заяви министърът.
Имах вече разговор с министъра на финансите за изплащането на 100% на здравните осигуровки на децата, това е наш ангажимент и вярвам, че стане поне от следващата година. Аз исках много повече от актуализацията на бюджета, но ми дадоха 5 млн., исках поне 15 млн. лева, отговори Андреева на въпрос искала ли е повече средства от актуализацията на бюджета.
Това са пари за Фонда за лечение на децата, за недоносените деца, да изградим регистър за тях. Тези деца са не само здравен проблем, но и социален. Отделенията не са ремонтирани от 10 години, включително и в Майчин дом. Нужни средства за спешната помощ, за психиатрията, много са ни нуждите, изброи Андреева.
Не всичко е пари, но има сфери, които са жизнено необходими, а за реформи сега няма пари. Стратегията е готова, качена е на сайта на Министерството на здравеопазването, но на 19 август ще има обществено обсъждане и вероятно ще претърпи промени, уточни тя. Притеснителното е, че ГЕРБ открадна почти 2 млрд. лева от здравните осигуровки и те отидоха уж за държавния бюджет, а всъщност незнайно къде.
Всеки 6 месеца ще качваме отчет как са изразходвани средствата на Министерството на здравеопазването, за да бъде по-прозрачно, обеща министърът. Тя подчерта, че не може само НЗОК да отговаря като финансиране за ин витро процедурите и държавата трябва да се намеси. Колкото до възрастта, тя и като гинеколог, счита, че не е нормално жени на 50-60 години да раждат деца. Това е безотговорно за тяхното бъдеще, посочи тя.
Болниците
Трудно заспивам и лесно се събуждам, не само задълженията на болниците растат - за четири години три пъти са нараснали дълговете и сега са над 340 млн. лева, призна Андреева.
Най-задлъжнелите болници са "Св. Георги" в Пловдив - 43 млн. лева, Варненската болница е с 20 млн. лева задължения, а "Пирогов" - с 16 млн. лева. Затова ще бъде намален броят на болниците, които ще сключват договори с НЗОК - вероятно от догодина, заяви министърът.
Най-високотехнологичните болници с най-много пациенти са с най-големи задължения. Болниците работят в тежки условия и те трябва да са добри партньори на НЗОК. През 2007 година в София е имало 50 болници, сега са над 100. Трябва да има ясни критерии кои лечебни заведения, които трябва да сключват договори с НЗОК, затова говорихме вчера с д-р Тодорова и премиера Орешарски. Трябва да има европейски стандарти, подчерта министърът.
Философията на промените, които ще правим - по-малките болници да имат базова дейност, като тази в Девин, например. Като си порежете ръка да отидете в малка болница, а не да пътувате. Но мозъчна операция не може да се прави навсякъде - медицината е скъпа наука. При нас като статистика говорим за 1.2 млн. дълг на болницата в Девин. Общината трябва да реши този въпрос с МФ. Финансирането на малките болници ще очертае здравната карта на страната, която ще е готова в края на годината. Но болницата в Девин е от тези, от които има нужда в този голям район. Не може да се иска подобен род болници да печелят като търговски дружества и за това държавата трябва да се намеси. Това ще стане с другия бюджет, сега няма средства за това и съм много притеснена от ветото на президента. Например, така стои и въпросът с Фонда за лечение на деца, заяви Андреева.