Средно 180 жертви на COVID-19 дневно в България към деня на изборите на 4 април. Това е актуализираната прогноза на института за здравни показатели и оценка към Университета на Вашингтон, пише 24 часа. Ако тя се сбъдне, това означава рекордно високи нива на смъртност заради коронавируса в България - 27 на милион население.
Американците работят по три сценария за развитие на епидемията във всяка държава в зависимост от налагането и спазването на противоепидемичните мерки. Често пъти обаче техните предвиждания се променят рязко с всяка актуализация. Прогнозата за България от средата на февруари беше сравнително позитивна и предвиждаше пик с около 70 жертви на ден в края на март и затихване до 12 починали в началото на юни. Общите жертви дотогава трябваше да са около 14 000.
В последвалата актуализация на 6 март датата на пика се запази, но прогнозните жертви в пика бяха 170. Само няколко дни след това разминаването с дневните данни у нас беше с 25% и “черният” сценарий изглеждаше малко вероятно да се сбъдне. Последната корекция повиши жертвите в пика до 190 и го измести със седмица напред. Общият брой на жертвите към 1 юни пък се покачи прогнозно до 21 500 - двойно увеличение спрямо сегашните.
Освен за България подобен взрив на смъртността се предвижда за Унгария и Чехия. Останалите страни в Европа засега са “пожалени” от подобна перспектива. От няколко дни прогнозният брой починали на американския университет съвпада напълно с усреднените реални нива на смъртността у нас. За 16 март прогнозните жертви са 99, а реалните 101.
В Унгария обаче прогнозата към същата дата е за 249 починали, а реално са 156. За там е предвидена и “невероятната” смъртност от 570 на ден, или 60 на милион население, към 4 април. Въпреки наличието на доста грешки в прогнозите на IHME, техния модел се ползва и от Белият дом за управление на мерките срещу епидемията и преценяване на ефекта от тях.