Новото правителство ще реши как да управлява проблемите, а това, което можем да направим в парламента, е да направим законодателната рамка. Това заяви председателят на здравната комисия д-р Александър Симидчиев в сутрешния блок на БНТ.
Ние може да използваме данните от втория пик, за да предвидим какво ще се случи след третия пик. Може да използваме данните, за да видим какво ще се случи занапред, изтъкна медикът.
Има много различни действия, които не са строго координирани така, както трябва да бъдат. Това, което се прави, се прави на недобра комуникация и критерии, а едно от нещата, е да направим законодателна инициатива при обявяване на извънредна епидемичната обстановка да се въведе ясен план с ясни критерии, при които се включват или изключват определени неща, обясни д-р Симидчиев.
В момента всички, които са повлияни от мерките, не могат активно да съдействат. Трябва заедно да го правим и не може да се поеме отговорността от един човек, който да казва пускаме или спираме, подчерта председателят на Комисията по здравеопазване.
Проблемът е недостатъчно добре комуникирано на база на какви критерии се случва промяната. Ако цифрите са постоянно и пред очите на хората, те ще знаят защо като има затваряне, се случва, посочи той.
Този НОЩ е работил и се съдействал на министъра на здравеопазването да взема ефективни решения. Една работеща структура, докато не изгради нова такава, не бива да спира действията, коментира д-р Симидчиев закриването на Оперативния щаб. За да можем да кажем дали нещо работи добре или не, трябва да можем да го сравним, посочи той.
По отношение на отваряне на „зелените коридори“ за ваксинация по време на празниците, Симидчиев заяви, че решението затова е на оперативния щаб и те трябва да носят отговорност за него. Той уточни, че не е имало добра комуникация между двата щаба в началото на пандемията и именно заради това Медицинският щаб е спрял работа.
Хората могат да се сменят, но ако има ясни правила, може да се види дали работят правилно или не. Здравеопазването има остра нужда от оптимизиране на процесите, изтъкна Симидчиев и настоя да се обръща повече на профилактиката и на превенцията на заболяванията.
„Ако имахме добре работещи институции, нямаше да имаме нужда от правенето на извънредни такива. Аз съм привърженик да имаме ясни критерии и правила и дори, ако бъдат грешни, могат да бъдат подобрени. Ако има ясно разписани правила, хората ще ги знаят и нещата ще вървят по-спокойни“, увери Симидчиев.
Според него има много по-ефективни начини да се изразходват парите за здравеопазването. Ние имаме нужда да има ефективна изпълнителна власт и парламентът е силно фрагментиран – повече различни групи има, толкова повече хората са представени по-добре, коментира Симидчиев новото 45-то Народно събрание.
Ако се стигне до предсрочни избори през лятото, Симидчиев смята, че въпросът не е дали е добър вариант за една или друга партия, а дали ще бъде добре за България. Според него трябва да има работещо правителство, което да се справи с проблемите пред страната.
Прочетете още по темата: Как ще се справим с COVID-19? Д-р Симидчиев - за ваксините, мерките и колективния имунитет (ВИДЕО)
Д-р Симидчиев: Ваксините са безопасни, информирайте се за тях (ВИДЕО)