Има ли недостиг на лекарства за болни от коронавирус в една от най-големите болници в България – Александровска? Този въпрос Actualno.com зададе на лечебното заведение след сигнал от Facebook, че вчера (14.11.20) не е имало лекарства за COVID болните в болницата.
Според сигнала, който беше разпространен от едно от известните имена в PR бранша – Мария Дойчинова-Стойчева, нейна приятелка, която лежи в COVID отделението на Александровска болница, е писала за това във Facebook. Съгласно подробностите, които г-жа Дойчинова даде по телефона пред Actualno.com, приятелката ѝ е влязла в болницата преди три дни, като е с пневмония и е прекарала известно време в спешното отделение, преди да бъде прехвърлена в COVID отделението. Г-жа Дойчинова допълни, че още снощи е подала сигнал и до здравния министър проф. Костадин Ангелов, който преди да заеме поста, беше ръководител точно на Александровска болница (сега на негово място е проф. Борис Богов), но досега не е получила обратна връзка.
Пред Actualno.com пиарът на Александровска болница г-жа Павлина Тодорова коментира, че болницата има достатъчно лекарства, включително "Ремдесивир". Тя направи проверка на сигнала след като я потърсихме.
"Имаме всички лекарства, включително "Ремдесивир", в петък (13.11.2020) нова пратка сме получили. Така че не означава да ѝ е спряна (бел. ред. - лекарствената терапия), може би няма нужда от някаква терапия, но имайте предвид, че не всички болни се лекуват интензивно – само тези, които имат нужда от по-сериозна терапия", заяви г-жа Тодорова.
Междувременно Българският лекарски съюз (БЛС) излезе с официална позиция в подкрепа на председателя на Българския фармацевтичен съюз (БФС) проф. Асена Сербезова. Лекарският съюз поиска бързи нормативни промени, за да може да има 24-часов достъп до аптеки. Ето какво гласи позицията на БЛС в същността си:
"Денонощните аптеки в България са около 30 на брой или около 1% от всички действащи аптеки в страната. Денонощни аптеки изобщо липсват в региони като Видин, Враца, Разград, Смолян и Търговище. В същото време България е сред първите страни в ЕС по брой аптеки на глава от населението. В условията на пандемия, а и не само, това е недопустимо! Още веднъж заявяваме, че в началните стадии на болестта, при 90% от случаите, не е необходимо да бъдат приемани лекарства, за които трябва рецепта. От особено значение да бъдат взети в самото начало витамини, минерали, антипиретици и др., а за да се случи това е необходимо гражданите да имат сигурен и бърз достъп до медикаменти, за които не е нужна рецепта 24 часа в денонощието. Затова, по примера на голяма част от високоразвитите държави, БЛС предлага още: Медикаментите без лекарско предписание да се предоставят за продажба и в хранителните вериги, денонощните магазини и други търговски обекти с непрекъснат цикъл на работа. И не на последно място: След като складовете за лекарства на едро, вносителите и притежателите на разрешителни за употреба многократно заявиха, че няма недостиг на медикаменти, призоваваме аптечната мрежа в най-кратки срокове да поеме своята отговорност за навременно осигуряване на необходимите лекарства в аптеките на територията на страната. От изключителна важност е цялата здравна система да работи заедно и всички усилия и ресурси да бъдат насочени към преодоляване на кризата. Време е да се обединим и да осъзнаем, че частният интерес не може да се поставя над обществения!"
Още: "Седмичните данни за коронавируса: Черните рекорди се набиват на очи при по-мъглява картина"