230 хил. богати българи отказват да плащат здравните си осигуровки, защото са демотивирани. Това съобщи председателят на парламентарната здравна комисия Нигяр Джафер, позовавайки се на анализ на НАП.
Общият брой на неосигурените към момента е 2 млн., като половината от тях живеят в чужбина и се осигуряват там, където работят. 430 хил. са социално слабите българи, за които държавата плаща. Проблемът е, че има 230 хил. заможни българи, които нямат доверие в системата и не се осигуряват.
Те предпочитат да плащат на частно, за да избегнат чакането за лекарските кабинети. Според Джафер, тези хора са били демотивирани през последните 2-3 години, когато крупни суми от здравната каса бяха прехвърлени към бюджета. „Все още питаме къде са средствата, които трябваше да бъдат използвани за здраве, но не бяха“, коментира тя.
„Една-единствена здравна каса в момента вече е вредна за здравеопазването. Това се поражда от факта, че в последно време финансовата институция е натоварена с много отговорности, които не може да понесе“, допълни тя, цитирана от БЛИЦ.
„Най-крайният вариант е всеки да внася осигуровките си в лична сметка. Това означава справедливият модел да замени социалния. Има и такива гласове и това са гласовете на 1,5 млн. души у нас, които сега си плащат съвсем редовно. И те задават все повече въпроса: „Защо аз трябва да се осигурявам, след като не получавам нищо срещу своите осигуровки“, посочи Джафер.
Оптимистичният вариант за извършването на промените в здравната ни осигуряване е краят на 2014 г. Според Джафер, най-реалистично е това да стане през 2015 година.