Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 1 януари: Лекар: Пийте ги след преяждане, това са най-добрите чайове за храносмилането

01 януари 2025, 09:18 часа

Празничните пиршества или просто преяждането често водят до неприятни усещания: тежест, подуване на корема, болка или гадене, причинени от лошо храносмилане. В такива случаи могат да помогнат билкови отвари и чайове, които имат спазмолитични и успокояващи свойства. Руският лекар д-р Наталия Балан посочва кои са най-добрите чайове за храносмилането. Списъкът с тях включва чай от лайка, джинджифил, мента, копър, маточина.

Списък на най-добрите чайове за храносмилането

Инфузията от лайка ще помогне за облекчаване на спазми и застой в стомаха. Това растение е известно с благотворния си ефект върху храносмилателната система. За да приготвите чай, изсипете 1 супена лъжица изсушен цвят от лайка в 250 мл вряла вода и оставете да се вари 10-15 минути. Препоръчва се този чай да се пие топъл, на малки глътки.

Лекар: Този чай бързо сваля високото кръвно

Джинджифилът подпомага процеса на храносмилане, намалява усещането за тежест и се бори с подуването. За да приготвите запарката, залейте парче пресен джинджифил с вряща вода, като за вкус добавите малко мед или лимонов сок. Тази напитка също помага да се справите с гаденето.

Ментата има успокояващ ефект и спомага за отпускане на мускулите на стомашно-чревния тракт. Благодарение на това облекчава подуването и премахва дискомфорта. За да приготвите запарката, вземете няколко пресни или изсушени листа от мента, залейте ги с вряла вода и оставете да се запари за 7-10 минути.

Как чаят от дафинов лист помага при проблеми със ставите?

Копърът перфектно се бори с подуването и стимулира храносмилането. За да приготвите чай, смелете една чаена лъжичка семена от копър, залейте ги с чаша вряща вода и оставете да се запари за 10-15 минути. По-добре е да пиете инфузията след хранене.

Маточината има успокояващ ефект и помага при лошо храносмилане, причинено от стрес или преяждане. 1-2 чаени лъжички изсушени листа от маточина се заливат с 200 мл вряла вода, оставят се да врят 10 минути и се прецеждат. Напитката е най-добре да се консумира топла.

Как се прави чай от черна боровинка

“Важно е да запомните, че преди да използвате билкови инфузии, трябва да се консултирате с Вашия лекар, особено ако имате хронични заболявания или алергии. Обърнете внимание и на дозировката: прекомерната консумация дори на здравословни инфузии може да доведе до странични ефекти”, казва специалистът.

Други ползи на чая от маточина

Маточината действа като бактерицидно, антиоксидантно, противовъзпалително, антимикробно средство благодарение на витамините, минералите, флавоноидите, органичните съединения и много други вещества, които съдържа.

Билката понижава нивата на холестерола и подобрява липидния профил, което има положителен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система. Облекчава симптомите на токсикоза по време на бременност и подобрява лактацията при жени по време на кърмене. Подобрява имунитета, предпазва от настинки и намалява активността на херпесния вирус.

Облекчава дразненето на стомашно-чревния тракт, включително успокояваща болка в стомаха и червата, особено ако тези симптоми се появят поради стрес. Подобрява бъбречната функция и метаболизма. Намалява риска от развитие на болестта на Алцхаймер.

Как се прави чай от джинджифил за кашлица?

 Билката има мощни антистресови свойства: облекчава тревожността , помага за преодоляване на емоционалната и физическа умора, подобрява съня, повишава издръжливостта на нервната система, помага в борбата със симптомите на депресия и хармонизира настроението. За разлика от много успокоителни, чаша чай от маточина успокоява, без да инхибира нервната система. Затова чаша чай от билката е подходяща през целия ден. А през лятото този чай е чудесно освежаващ.

Пет интересни факта за маточината

В древен Рим с отвара от маточина се бърсали маси, така че по време на празници ароматът на лимон да стимулира апетита и да подобрява настроението.

Авицена е наричал маточината „насладата на сърцето“, защото е вярвал, че може да направи човека щастлив.

През Средновековието китки от маточина се държали у дома, за да привлекат любов и просперитет, а магьосниците активно са използвали растението в ритуали.

Думата мелиса (както е латинското наименование на билката) означава "пчела". За да накарат пчелите да обичат своя пчелин, пчеларите засаждат маточина. Затова хората дори я наричат медена трева, медена трева, рояк, пчелна трева.

Може ли лекарствата да се пият с чай?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес