1. Бромелаин
Бромелаинът е ензим. Той се извлича от ананаси и може да има противовъзпалителни свойства, както и да се използва ефективно срещу сърдечно-съдови заболявания. Едно проучване от 2016 г. от Blood Coagulation & Fibrinolysis установи, че бромелаинът, добавен към in vitro кръвни проби, увеличава времето, необходимо на кръвта за съсирване, или нейното протромбиново време. Въпреки това, инжектирането на бромелаин в малък брой мишки не показва този ефект и трябва да се направят повече изследвания. Бромелаинът се предлага под формата на добавка от здравни магазини и дрогерии, пише healthline.com
2. Алое
Алое се ползва от стотици години, както локално, така и като хранителна добавка. Хората го приемат, за да помогнат при състояния, включително:
- запек
- възпаление
- диабет
Подобно на джинджифила и лютия червен пипер, алоето съдържа салицилати, които вероятно причиняват разреждащи кръвта ефекти. Едно проучване от 2020 г. в The Professional Medical Journal установи, че когато се добави към кръвта в лаборатория, гелът от алое вера демонстрира антитромбоцитен ефект, подобен на аспирина. Необходими са обаче повече изследвания върху алоето като хранителна добавка при хората. Хората могат да приемат алое като капсула или като мек гел. Поради потенциалните му ефекти върху кървенето, те трябва поне да спрат да приемат алое Две седмици преди операция.
3. Вечерна иглика
Маслото от вечерна иглика или Oenothera biennis може да помогне при:
- ревматоиден артрит
- симптоми на менопаузата
- сърдечно-съдови проблеми
Всъщност вечерната иглика е известна като „Кралското лекарство за всичко” в Европа през 1600 г.
Маслото от вечерна иглика също може да намали съсирването на кръвта. Казус от 2020 г. в Cureus съобщава, че тромбоцитопенията на една жена, състояние, при което има нисък брой тромбоцити в кръвта, вероятно се е влошила от приема на масло от черен кимион и масло от вечерна иглика.
Изследване от 2017 г. при мишки също показва, че приемането на масло от вечерна иглика може да помогне за предотвратяване на предизвикана от лекарства тромбоза. Необходими са обаче повече изследвания при големи групи хора, за да се оцени безопасността и ефективността на добавката за здравословни условия.
4. Мелатонин
Мелатонинът е хормон, който тялото произвежда, за да регулира циркадния ритъм. Някои хора също приемат мелатонин като добавка, за да помогнат при съня и нарушенията на съня. Проучванията показват, че мелатонинът вероятно влияе върху съсирването на кръвта. Едно изследване от 2020 г. от Изследване на диабет и съдови заболявания показва, че мелатонинът може да блокира слепването на тромбоцитите за образуване на съсиреци. А проучване от 2017г в Journal of Pineal Research също установява, че мелатонинът инхибира активирането на тромбоцитите, процес, който води до съсиреци. Мелатонинът може да причини по-висок риск от кървене, ако човек го приема с варфарин (Coumadin). Може също така да взаимодейства с други лекарства.