Най-полезната храна през зимата не е нито чесънът, нито лукът. Според руския диетолог д-р Оксана Дмитренко това е киселото зеле. То е полезно за възрастни и деца, хора с хронични заболявания и здрави хора.
“Но ако приготвите този фементирал продукт с малко моркови, тогава няма да намерите по-добро ястие за зимата. Защото в процеса на мариноване в зелето се образува много витамин С - основният борец срещу настинките”, казва диетологът Оксана Дмитренко.
Кисело зеле - най-полезната храна през зимата
То помага за решаването на няколко други здравословни проблеми, които са от значение за студения сезон. Този ферментирал зеленчук е изключително богат на витамин С и полезни за червата пробиотици. Това означава, че помага за укрепване на имунната система и поддържа здравето на човешката храносмилателна система. Тези полезни свойства се проявяват в продукта благодарение на дълъг процес на ферментация, уточнява лекарят.
6 причини да ядете по-бавно - ето защо храната трябва да се дъвче старателно
Процесът на ферментация на този зеленчук е подобен на ферментирането на кисело мляко или кефир. Бактериите превръщат съдържащите се в зеленчука захари в млечна киселина. Тази трансформация прави киселото зеле полезно за диабетици, тъй като помага за контролиране на нивата на глюкозата. Млечната киселина в състава му потиска разпространението на вредни микроорганизми в червата, а също така ускорява усвояването на хранителните вещества и елиминирането на токсините.
В допълнение към укрепването на имунната система и нормализиране на чревната функция, коментираният продукт притежава следните полезни свойства:
- подобрява усвояването от организма на полезни макро и микроелементи - например желязо, цинк, калций;
- повишава устойчивостта на организма към вирусни атаки;
- помага на тялото да изгаря мазнините ефективно.
Д-р Дмитренко допълва, че според учени от Канада яденето на този ферментирал зеленчук ежедневно в продължение на 3-4 месеца помага да се отървете от 5-10 кг наднормено тегло.
Коментираният продук е полезен за здравето на кръвоносните съдове, като намалява нивото на „лошия“ холестерол, чието натрупване води до образуването на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове. Това означава, че пикантната закуска може да намали риска от сърдечни заболявания.
Като цяло честата консумация на този ферментирал зеленчук подобрява здравето на организма. Продуктът е богат на витамин А, калций, манган, калий. Органичните киселини в състава му намаляват действието на свободните радикали, които разрушават клетките.
Хората със следните заболявания трябва да ограничат консумацията на продукта или да го изключат напълно от диетата си:
- хипертония
- хронична бъбречна недостатъчност
- стомашна язва
- възпаление на червата или синдром на раздразнените черва.
Още: Кисело зеле - лекар разкри как влияе на холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!