Сутрешното кафе може да навреди на здравето.
Руският ендокринолог и диетолог д-р Алексей Калинчев споделя, че навикът да се пие напитката на празен стомах може да доведе до обостряне на хронични заболявания на стомашно-чревния тракт. Хората, които са диагностицирани с гастрит, пептична язва или панкреатит, трябва да бъдат особено внимателни.
"Но след хранене можете спокойно да пиете кафе с всичко. Между другото, няма значение дали предпочитате напитката си черна или с добавено мляко", казва експертът.
Учени: Кафето може да действа като лекарство за този орган
Каква е вредата от кафето?
Ако напитката се консумира в умерени количества от хора, които нямат особени здравословни проблеми, то не оказва негативно влияние върху организма. При консумация на около 5 чаши напитка на ден съществува риск от увеличаване на крехкостта на костите, тъй като продуктът в големи количества може да премахне калция от тялото. Злоупотребата с напитката също води до повишаване на кръвното налягане, чести главоболия, безсъние и ускорен пулс.
Кофеинът, който е основният компонент на кафето, може да предизвика пристрастяване, не препоръчват злоупотреба с кофеинови напитки.
В здравословното хранене кафето е допълнителен продукт. Хората, страдащи от заболявания на сърдечно-съдовата система, ставите и възпалението на стомашно-чревния тракт, трябва напълно да спрат да пият тази напитка. Нейният силен диуретичен ефект може да доведе до дехидратация. Поради недостатъчно количество вода могат да се появят хернии и издатини в междупрешленните области.
Младите хора без симптоми на очевидни заболявания могат да пият кафе, за да подобрят настроението си, да стимулират мозъчната дейност и да подобрят чревната подвижност. Препоръчително е напитката да се пие през деня, а не сутрин или вечер. Задължително се консумира с голяма чаша вода.
Защо не трябва да пиете кафе?
Ако изпитвате следните симптоми или преди това сте били диагностицирани с определени заболявания, ползите и вредите от тази напитка са очевидни. Странични ефекти, които могат да възникнат при редовна консумация:
- Световъртеж, мигрена, чести и остри главоболия
- Често уриниране или уринарна инконтиненция
- Възбудимост на централната нервна система
- Чупливи кости поради "отмиване" на калций
- Намалена концентрация
- Безсъние
- Депресивно състояние
- Повишена сърдечна честота
- Обостряне на стомашно-чревни заболявания
Ако консумирате напитка, за да повишите тонуса, кръвното налягане или да получите енергия, не трябва да добавяте мляко към нея, тъй като значително намалява концентрацията на кофеин. Всъщност висококачественото мляко е естествен помощник при безсъние, така че кафето с мляко има обратен ефект.
НЕ пийте кафето с това - може да доведе до инсулт и бъбречна недостатъчност
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!