Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте картофите само така, за да са най-полезни

13 януари 2025, 17:06 часа

Картофите са не просто една от най-популярните храни, а и обект на постоянни научни изследвания. Въпреки че повечето от нас са свикнали да ги приемат за основен източник на нишесте и калории, той има няколко неочаквани свойства, които могат да имат положителен ефект върху здравето, съобщава руският диетолог Виктор Мандзяк. Той споделя и кой е най-правилният начин за консимуране на картофи. Според експерта, ако ги консумирате така, те ще са максимално полезни за тялото.

Нишестето в картофите: приятел или враг?

Основният източник на калории в картофите е нишестето. В тънките черва се превръща от ензими в глюкоза, която служи като източник на енергия за тялото, по-специално за мозъка. Но ако консумирате картофи в големи количества, излишните калории могат да се съхраняват като мазнини, причинявайки наднормено тегло или дори затлъстяване.

Какво да засадите след картофите, за да получите добра реколта? 

Въпреки че суровите картофи не се смятат за популярно ястие, те имат неочаквани ползи. Нишестето в състава им толкова здраво свързано в молекули, че ензимите в тънките черва не могат да го разградят. Това нишесте се нарича устойчиво нишесте (RK).

Устойчивото нишесте преминава в дебелото черво, където се метаболизира от полезни бактерии. Продуктите от този процес са късоверижни мастни киселини (бутират, ацетат, пропионат), които:

  • намаляват риска от диабет;
  • предотвратяват развитието на някои видове рак;
  • имат положителен ефект върху микробиома.

Кои подправки за картофи на фурна им придават божествен аромат

 

Интересното е, че резистентното нишесте частично не се усвоява, а се екскретира от тялото. Това помага за намаляване на общия брой калории, които приемате, което е положително за хората, които следят теглото.

Тайните на охладените картофи

Най-устойчивото нишесте се намира във варени или печени картофи, които са били охладени. Ако сварените картофи се съхраняват в хладилник за няколко часа, количеството на РА в тях ще се увеличи значително.

Картофите са продукт с двоен потенциал. Когато се ядат охладени, може да имат положителен ефект върху здравето и дори да помогнат за контрол на теглото.

Може ли картофите да се държат в хладилника - как правилно да ги съхранявате 

Полза от картофите

Картофите са източник на витамини C и B (като B6, който е важен за метаболизма и здравето на нервната система). Подпомага имунната система и подпомага зарастването на рани, а също така е богат на минерали: калий (помага за регулиране на кръвното налягане) и магнезий (важен за функцията на мускулите и костите). Картофите съдържат и антиоксиданти (флавоноиди, каротеноиди и хлорогенни киселини), които предпазват клетките на тялото от увреждане и намаляват риска от развитие на хронични заболявания.

 

Един картоф съдържа приблизително два грама фибри, с кожата - три. Препоръчителният дневен прием за възрастен е 25 до 38 грама фибри. Така една гарнитура може напълно да покрие дневната нужда.

4 сорта картофи за перфектно картофено пюре - любими са на всички готвачи и градинари 

За разлика от много други храни, картофите почти не съдържат мазнини и са напълно без холестерол, което ги прави отличен избор за тези, които искат да намалят мазнините и холестерола в диетата си. Това помага за намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания и затлъстяване. Трябва обаче да се има предвид, че по време на процеса на готвене нивото на съдържание на мазнини в крайното ястие може да се увеличи поради добавянето на масло, месо и други продукти.

Предварително нарязаните на парчета сурови картофи трябва да се накиснат преди готвене във вода за 15-30 минути. За да предотвратите образуването на соланин, съхранявайте картофите на хладно, сухо и тъмно място (мазе, изба, гараж, кухненски шкаф или килер). При температура от 7 o C до 10 o C те издържат до два-три месеца.

Картофите, приготвени с корите, имат по-нисък гликемичен индекс от картофено пюре или нарязани на кубчета без кори. Кората нормализира чревната функция и спомага за поддържане на стабилни нива на кръвната захар.

Картофите, които са били предварително сварени, охладени и претоплени, може да имат по-нисък гликемичен индекс от прясно сварените картофи (за тези, които се притесняват да следят нивата на кръвната си захар).

Важно е да комбинирате картофите с други растителни продукти, богати на фибри: моркови, зеле, цвекло, броколи, спанак, краставици, домати.

Изберете сортове картофи с по-нисък гликемичен индекс (червени картофи и картофи Никола).

Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес