Появата на камъни в жлъчката е сравнително често срещано заболяване и, за да го лекувате, трябва да спазвате диета, която намалява възпалението и възможните симптоми и признаци. В рамките на тази диета трябва да знаете кои храни са вредни и забранени, а и, естествено, кои – разрешени.
Д-р Уго Маркеш обяснява този проблем.
Въпреки че има различни лечения за камъните в жлъчката, ролята на храната, по-точно значението на избора на хранителни продукти, е крайно важно. Диетата при холелитиаза, както е названието на това заболяване, може да помогне за предотвратяване на остри симптоми на жлъчни колики и да облекчи храносмилателни разстройства като газове и диспепсия. При възпаление (холецистит) тази помощ е много подходяща.
5 храни, които НЕ трябва да ядете при камъни в жлъчката
Ето кои са нежеланите и забранени храни, ако са налице камъни в жлъчката.
Млечни продукти с висока степен на мазнини.
- Яйчен жълтък.
- Тлъсто месо.
- Сушени плодове.
- Сурови зеленчуци.
- Кафяв ориз.
- Сурови плодове с кора.
- Леща.
- Боб.
- Нахут.
- Пълнозърнесто брашно.
- Безалкохолни напитки.
- Кафе.
- Пържени храни.
- Сосове: майонеза, кетчуп, кремове.
- Алкохолни напитки.
- Натурални цитрусови сокове.
Особено обърнете внимание на следното. Пазете се от неразтворими диетични фибри: избягвайте пълнозърнестите храни, покълнала пшеница, бобови растения и семена. Захари: те стимулират отделянето на жлъчка, затова намалете скритата захар в диетата си до възможен минимум. Избягвайте напитки, богати на теобромин и кофеин - кафе, чай мате, газирани напитки, които са стимуланти на жлъчния мехур. Много горещи или много студени напитки и храни са също сериозни стимуланти за жлъчния мехур, затова се пазете от тях. Вредни са пурините: червено месо, черен дроб, субпродукти (карантии). Откажете всякакъв алкохол.
Режим на хранене: най-добре е да се яде на ден по няколко пъти на малки порции.
За да ограничите интензивността и честотата на спазмите, е важно да избягвате всички храни и фактори, които учестяват свиванията на жлъчния мехур, понеже наличието на камъни често причинява болка.
В 80% от случаите холестеролни камъни се формират заради аномалии в метаболизма на холестерола и жлъчните процеси. Пигментната литиаза се причинява от пренасищане на жлъчката с билирубинови камъни (причината е пигмент, присъстващ в жлъчката).
Рискови фактори за холелитиаза
Опасностите от холестерола са свързани с излишък на „лош“ холестерол и триглицериди или ниски нива на HDL („добър холестерол“). Хората със затлъстяване и въобще с наднормено тегло се излагат на по-големи рискове да страдат от камъни в жлъчния мехур.
В много случаи причините също са диети за бързо отслабване, което води до забавяне в изпразването на жлъчния мехур. Допълнителни рискови фактори включват лечение с контрацептиви, естрогени, диети с ниска степен на фибри и богати на мазнини, чернодробни патологии (хепатит, цироза) или заболяване на жлъчния мехур.
Лечение
По принцип, високите степени на „лош“ холестерол изискват диета с ниска степен на мазнини. При пигментната литиаза, чийто произход е неизвестен, медицинското лечение зависи от всеки отделен случай (хирургия, орално разтварящо лечение с жлъчни киселини, екстракорпорална билиарна литотрипсия и др.).
Естествено, добре е да се знае и кои са разрешените храни при наличие на камъни в жлъчката. Те са следните.
- Продукти без мазнини.
- Яйчен белтък.
- Постни меса.
- Варени зеленчуци, обелени и без семки, във форма на пудинги, суфлета, пюрета и др.
- Варени или настъргани сурови плодове.
- Зърнени култури: ориз (бял), бяло брашно.
- Олиото само като подправка, без пържене и варене.
- Напитки: негазирана минерална вода.
- Чайове: само билкови като чай от лайка, маточина, хвощ и др.
Този избор на храна ще намали причините, които са в състояние да провокират появата на камъни в жлъчката.
Внимание! Статията е само за информация и не представлява медицинска инструкция. По въпросите в нея се обръщайте към медик-специалист!