Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог разкри кога главоболието е опасно

26 септември 2023, 14:13 часа

Главоболието, което на пръв поглед изглежда безобидно, може да издава сериозни патологии. Това споделя руският кардиолог д-р Виктор Лигин и допълва, че това оплакване може да е един от признаците на сърдечна патология.

Кога главоболието е опасно? 

Кардиологът коментира промените във функционирането на тялото, които могат да показват проблеми със сърцето. Лекарят отбелязва, че при сърдечни заболявания деструктивните процеси обикновено прогресират постепенно и патологията се развива бавно. Симптомите, които могат да възникнат от това, често изглеждат рутинни, безобидни заболявания.

Кафе: Лекар разкри с какво трябва го пиете, за да се избавите от главоболието

„Много пациенти се оплакват от умора. Наричаме това намаляване на толерантността към физическо натоварване - когато познатото преди това упражнение, например ходенето по стълбите, става по-трудно, появява се усещане за липса на въздух“, споделя д-р Виктор Лигин.

Освен това, добавя той, честите главоболия могат да показват проблеми със сърцето. Ако в същото време човек започне да се оплаква от лошо здраве, обща слабост или кръвното му налягане започне да „скача“, той трябва незабавно да се консултира с лекар - това може да означава сериозно сърдечно заболяване.

Кардиологът изброи и симптомите на най-опасната сърдечна патология – инфаркт на миокарда. Ако се появят, трябва бързо да се обадите на линейка. Те включват:

  • тежест в гърдите, съчетана с липса на въздух;
  • внезапна слабост, изпотяване;
  • необясним страх, паника;
  • болка в гърдите, която не изчезва след 10-15 минути и не се подобрява с почивка

Почти всички видове главоболия активират едни и същи рецептори за болка. Това може да затрудни определянето дали оплакването е признак на сериозно състояние или не. Най-сериозните причини за този проблем включват:

  • хеморагичен (кървящ) инсулт - той възниква, когато кръвоносен съд в мозъка ви се разкъса и кърви;
  • аневризма - възниква заради изпъкналост или подуване на кръвоносен съд в мозъка;
  • менингит - бактериална или вирусна инфекция, която причинява подуване в защитната обвивка на мозъка;
  • мозъчен тумор - развитието му се локализира в мозъка; може да бъде злокачествен или доброкачествен.

Най-често срещани са тензионните главоболия - те не се повтарят често и само в 3% от случаите стават хронични. Възникват поради наранявания на мускулите на врата и главата, както и поради силен стрес. При диагностицирането най-често източникът на болка не се определя.

В случая се появява усещане за стягане или натиск около горната част на главата, а мускулите в очните кухини и челото може да се чувстват много напрегнати и невъзможно да се отпуснат. Интензивността на болката обикновено се увеличава вечер. Продължителността на тази болка може да варира от половин час до седмица.

Още: Сложете това в кафето и ще забравите за болката в стомаха и главоболието

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес