Много хора, които се грижат за здравето си, пият чаша вино с вечерята, защото вярват, че то подпомага храносмилането и е най-здравословният алкохолен вариант. Наистина ли консумацията му носи полза за тялото?
Факт е, че рисковете от пиенето на алкохол, дори в малки и умерени количества, сериозно надвишават потенциалните ползи. Диетологът Джули Ъптън разкри основните причини да не пием коментираната алкохолна напитка, както и ползите, които ще донесе на тялото ни отказването от нейната консумация. Според експерта те включват отслабване, намаляване на риска от рак и подобряване на здравето на сърцето.
Отказ от вино – какво ще се случи с тялото ни
Тази алкохолна напитка е буквално тройна заплаха за вашата фигура и тегло, тъй като само една чаша от нея може да съдържа между 115 и 125 калории. Освен това нейната консумация повишава апетита, а според диетолога и отслабва волята ви за отслабване.
„Като цяло това ще доведе до факта, че ще започнете да ядете много безполезна храна и съответно ще съжалявате по-късно“, казва д-р Ъптън.
Лекар: Бирата и виното предпазват от това заболяване
Освен това алкохолът също нарушава хормоните на глада в тялото и ви прави гладни и по-малко сити дори след хранене.
Експертът споделя, че според СЗО алкохолът е мощен канцероген, така че може да причини рак, тъй като разграждайки се в тялото, образува съединение, което може да увреди вашата ДНК.
„Като цяло, пиенето на алкохол може да увеличи риска от седем вида рак, особено рак на устата, черния дроб, ларинкса, ректума и гърдата. Дори малко количество алкохол може да увеличи риска от тези заболявания“, допълва специалистът.
Червената разновидност на коментираната алкохолна напитка често се определя като здравословна за сърцето, но това също е мит, според д-р Ъптън. Той допълва, че повечето съвременни проучвания показват, че хората, които не пият алкохол и особено коментираната напитка, имат още по-нисък риск от сърдечни заболявания.
„Освен това е вероятно по-ранните изследвания да са надценили ползите за здравето от тази напитка и всъщност има много други фактори, които също влияят на здравето на сърцето, включително начин на живот и генетика. А тя предимно се консумира по-често от хората, които имат повече доходи и се хранят по-здравословно, както и тези, които спортуват. Това може да е причината за неверните заключения на голяма част от проучванията“, казва експертът.
Още: Учени разкриха кога и как виното помага при диабет
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!