Първият в страната Център за активиране на неактивни лица отвори днес в Димитровград. Той бе открит от кмета на общината Иво Димов и зам.-министъра на труда и социалната политика в служебния кабинет проф. Емил Мингов. Инициативата се реализира по Програма "Развитие на човешките ресурси 2021 - 2027 година".
Центърът е насочен към хора, които са безработни, които ще бъдат обучавани, консултирани и насочвани към заетост. Той е разположен в помещение на втория етаж в сградата, където е и Центърът за обществена подкрепа. То е предоставено безвъзмездно от общината в Димитровград. Дейността му ще бъде съвместна с местното Бюро по труда, каза кмета Иво Димов при откриването и припомни, че общината е давана за пример в сферата на социалните услуги.
„Днес правим първата крачка в осъществяването на една нова дейност, насочена към хората, които не работят, не учат и са загубили трудовите си навици. Ще се опитаме по иновативен начин да ги привлечем и мотивираме за включване в пазара на труда“. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика проф. Емил Мингов при откриването на първия в България Център за активиране на неактивни лица в Димитровград.
Новосъздаденият Център за активиране на неактивни лица е първият от шестте, планирани да заработят в градовете Димитровград, Ихтиман, Перник, Сливен, Пазарджик и Кюстендил. Те се реализират по проект „Започвам работа“ на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 от Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта със съдействието на общините и социалните партньори.
„По данни на Министерството на труда и социалната политика около 190 000 младежи не работят и не учат. С откриването на тези центрове тръгваме по един иновативен път за привличането на тези хора към трудовия пазар“, каза заместник-министър Мингов.
В събитието участваха още бяха още директорът на дирекция "Бюро по труда"-Димитровград Антония Тюйлиева и Диана Найденова – консултант по активиране към проекта и член на Консултативния съвет.
Димов сподели, че община Димитровград изпълнява още два подобни проекти. Единият е финансиран от „Красива България“, като 10 души ще бъдат обучени за болногледачи, а другият е съвместен с КНСБ, за горски работници, като включените в курса ще получават и дневна стипендия в размер на 15 лв. В събитието участваха представители на социалните партньори и местното бюро по труда.