Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Областният управител на Хасково: За урана във водата се е знаело от 5 месеца

13 април 2017, 09:30 часа • 1189 прочитания

"За урана във водата на Хасково се е знаело от октомври миналата година”, твърди областният управител на Хасково Минко Ангелов. По думите му той разполага с документи, които показват резултатите от изследвания с дати 17.10.2016 г. и 9.11.2016 г., които доказват това.

"Това пристигна с писмото на Басейнова дирекция, където изрично е казано, че има завишение на уран и алфа активност във водата на Хасково", поясни той. По думите на Ангелов пред bTV до момента не е ясно какви са причините тези изследвания да не бъдат оповестени от РЗИ и ВиК „Хасково”.

Според наблюдаващия прокурор Кристина Жисова е започнала проверка, по време на която ще бъде проведено всеобхватно изследване на тези въпроси от „Басейнова дирекция“, от МЗ, ВИК и на всички институции, които имат някакво отношение към водата. От общината в Хасково все още няма официален коментар по повод проблемите с питейната вода от последните дни.

Показатели като уран се следят от Министерството на здравеопазването чрез РЗИ на всеки 5 години, тъй като образуването на подобни метали във водата е много дълъг процес. Подобно изследване е правено за последно през 2014 г., а редовното е трябвало да бъде направено през 2019 г.

В близост до затворените кладенци, в които беше открит радиоактивният материал, е имало уранови мини (които са били в експлоатация от 1977 г. до 1990 година) и се предполага, че именно оттам е дошло замърсяването, гласи информация на bTV. Вчера обаче зам.-регионалният министър Валентина Върбева уточни, че става дума за естествен уран.

Министерството на регионалното развитие е дало зелена светлина на ВиК „Хасково” да търси нови водоизточници.

Припомняме, че на 12 април служебният здравен министър д-р Илко Семерджиев заяви: "Няма да повтарям това, което съм казал досега." Това беше отговорът му на въпрос на Actualno.com защо заповедите за запечатване на кладенци, от които град Хасково черпи вода със завишено количество на уран, са издадени съответно 3 и 7 дни след като е подаден първи сигнал от Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" към МОСВ. Семерджиев визираше думите си от минути по-рано, че взетите мерки са бързи и адекватни. Министърът каза и, че съответните РЗИ правят контролни замервания на всеки две години. Семерджиев допълни, че този въпрос тепърва ще се изяснява – т.е. откъде е дошъл уранът, като ще се правят още изследвания. 

Здравният министър потвърди, че първият сигнал за повишено концентрация на уран е от 4 април, но тази концентрация била завишена спрямо показатели, въведени заради еврозаконодателство от 2015 година. Тези показатели били два пъти по-строги - контролното ниво на естествения уран се намалява от 0.06 милиграма на литър на 0.03, а това на т. нар. алфа активност от 0.5 бекерела на литър се занижава до 0.1 бк/л. В Хасково сега показанията са между 0.04-0.06 за уран, като всички проби са в рамките на старите норми.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес