Информация за краста и екзотични заразни болести в бежанския център вдигна на крака Харманли. Последваха поредица от проверки от институциите и спорове по темата. Има ли бум на екзотични, непознати за България зарази и има ли опасност от избухване на епидемия в града?
„Дали има лайшманиоза в този център следва да кажат специалистите по паразитологични заболявания. Въпрос на няколко дни е те да извършат преглед на хората, да се вземат проби от кожата и да излязат със становище дали се касае за тази болест”, коментира д-р Наталия Спиридонова от "Надзор на заразните болести" в РЗИ-София пред Нова телевизия.
„В България висцералната лайшманиоза е заболяване, което се среща, макар и спорадично. Има случаи от 2014 г., които са били в Южна България. Заболяването се предава чрез мушица, която трябва да смуче кръв от човек, който е инфектиран и след това да ухапе здрав човек”, обясни д-р Спиридонова.
От своя страна директорът на бежанския център Димитър Захариев заяви, че информациите за болести са търсене на сензация, която предизвиква негативен ефект в обществото.
"Когато правим прием на бежанци и забележим, че има хора със съмнения за каквато и да е болест, ние ги насочваме към специалисти или ги лекуваме. Дали са с краста или други кожни обриви, всички те се лекуват”, коментира той.
Директорът заяви още, че в лагера има изолатор, който е оборудван и при нужда се използва.