Уникална археологическа находка разкри името на първия пловдивски кмет. Под югоизточния ъгъл на сцената на Античния театър в града беше открит надпис на 2000 години.
Първият управител на града под римско управление е пряк наследник на тракийската царска династия на Одрисите. Градоначалникът е бил и главен жрец на римската провинция Тракия и по негово време Филипопол е обявен за метрополия.
„Текстът се отнася за Тит Флавий Котис, който е бил първожрец на императорския култ в провинция Тракия. Той е наследник на последните тракийски царе. Това е първата информация за него“, обясни обясни преподавателят по старогръцки в Софийския университет Николай Шаранков, който е разчел съобщението.
Освен първожрец на цялата провинция Тит Флавий Котис заема и множество други длъжности в града – съдебен представител, отговорник за строителството, архонт – тоест кмет. „Той всъщност е първият градоначалник на Филипопол, който познаваме“, каза ученият, цитиран от бтв.
Надписът преобръща представите за датировката на Античния театър в Пловдив. Съоръжението е построено не при император Траян, както се смяташе досега, а поне 20-30 години по-рано.
Наследниците на Одриската царска династия са управлявали Филипопол чак до 4 век след Христа, а градът е влязъл доброволно в рамките на Римската империя, като съюзен град. Новите разкрития показват, че древният Пловдив е бил най-значимият градски център в древна Тракия преди присъединяването към Рим.