Нов храм от III век и десет каменни олтара са открили археолозите на Перперикон. Това съобщи за „Фокус” археологът проф. Николай Овчаров.
„Днес имаме поредната голяма новина от Перперикон: в предпоследната седмица на разкопките, следващата седмица ние завършваме, навлизаме в най-долните пластове на свещения град. Само преди дни, попаднахме на части от античен храм. Самият храм най-вероятно ще го разкриваме догодина, защото тогава ще успеем да влезем в него. Сега имаме останки от неговата вътрешност. Става дума за десетина преносими каменни олтари – каменни блокчета, върху които са издълбани кръгли и правоъгълни басейни с улеи за оттичане на някаква течност. Че са олтари това става ясно от надписи върху тях, като например надпис на някой Александър, който точно се е подписал Александрос – на гръцки език, което дава знак и за собственост. Върху тези олтари са правени възлияния с течности и са палени малки огньове главно с благовония, с които са се извършвали свещените действия”, обясни проф. Николай Овчаров. Имаме остатъка на тази и следващата година, за да разкрием този храм, допълни той.
„Този храм е съществувал през III в. сл. Хр. и е бил заварен от християнството. Това го разбрахме по начина, по който са били унищожени и осквернени част от тези олтари, като върху тях са издълбани каменни кръстове. Някои от кръстовете буквално унищожават името, например, на този Александър. По този начин християните са унищожили този езически храм”, обясни археологът. Това не е първият момент, в който ние намираме подобни неща на Перперикон, подчерта проф. Овчаров.
„Ще припомня голямата зала с олтара, която разкрихме преди десетина години, която е затрупана съзнателно от християните в края на IV в. с пръст. Ще припомня християнската базилика номер 1, която е построена върху стар езически храм. Всичко това се е случило, ние го знаем с точност на базата на историческите извори, в самия край на IV в., когато мисионерът, покръстителят на Родопите, епископ Никита Ремесиански, кръщава Родопите и мисията му започва именно от древните езически храмове на Перперикон. Това става през 393 – 398 г. сл. Хр. Базилика номер 2 на Перперикон, втората голяма църква, е направена именно от него и там този виден християнски мисионер е служил”, обясни още проф. Николай Овчаров.
От дейността му в тази част, този античен храм, който сега откриваме и неговото унищожение, говори и един фрагмент от религиозен християнски съд от керамика – така наречения дискус, на дъното на който е щампован християнският кръст, допълни той.
„Тази художествена римска керамика много добре може да се определи като дата. В случая говорим за самия край на IV в. Този съд е бил направен именно по време на мисията на епископ Никита Ремесиански. Старият езически храм е бил унищожен и най-вероятно веднага на това място е направена християнска църква. Това предстои да бъде проучвано през следващата година, но така или иначе това е поредният щрих от много богатата история, която има Перперикон – повече от 7000-годишна история”, заключи проф. Николай Овчаров.
Редактор: Сияна Любомирова