Мощи, а не миро са били открити в Созопол. Това са показали изследванията, направени в Централната лаборатория по консервация и реставрация на Националния исторически музей. Предполага се, че става въпрос за костици от черепа на Николай Чудотворец, съобщи шефът на НИМ Божидар Димитров, предаде Стандарт нюз.
Глинено гърне с реликвата бе изровено още преди две седмици, но до вчера никой не е предполагал, че това са мощи. В старинния съд, който бе открит под основния камък на църквата „Свети Николай Чудотворец”, са намерени три костици. Едната е от темето, втората - от дясната яблачна кост, а третата представлява фрагмент от дълга кост, вероятно бедрена.
Проф. Йордан Йорданов, който ръководи изследванията, е установил, че трите костици са принадлежали на възрастен човек, най-вероятно от мъжки пол.
Както е известно, в ранните векове е имало обичай в основите на църква или манастир да бъдат поставени мощи на светеца, чието име носи обителта.
Ние знаем, че тази църква в Созопол носи името на Свети Николай Чудотворец. Знаем и кога е построена - VІ век. Всичко това доказва, че под основния камък са вградени мощи именно на Свети Николай. През VІ век саркофагът, в който е бил погребан Свети Николай, е бил все още отворен и не е имало пречка да се пренесат негови мощи от град Мир в Созопол. Нямаме и капка съмнение, че това са автентични мощи, тъй като реликвата не е донесена тук, за да привлича поклоници, а за да пази църквата от бедствия, кометира проф. Божидар Димитров.
Българските експерти са готови да предоставят откритите мощи за сравнителен анализ с други мощи на светеца, които се съхраняват на четири места в САЩ.
Редактор: Десислава Ушатова