По данни на Световната здравна организация всяко 110-то дете се ражда с аутизъм. А на всеки 21 минути се поставя диагноза за аутистично разтройство.
Днес ще влезем в сградата на сдружение "Аутизъм днес", чиято мисия е обучението на специалисти и създаване на професионално общество в България за работа с деца с аутизъм.
Посреща ни Владислава Цолова, която е председател на сдружението и родител на дете с такава диагноза.
Сдружение „Аутизъм днес“ е учредено от специалисти в областта наприложния поведенчески анализ, общественици и родители на деца с аутизъм.
Oтчитайки високата нужда в страната ни и позовавайки се на световната статистика, поради липсата на такава за България, сдружението е приело предизвикателството да изгради Центрове за обучение на приложни поведенчески аналитици в цяла България и да даде възможност за професионално развитие и придобиване на знания в област, непозната до момента в България.
Въпреки трудностите при намирането на специалисти, които да обучават деца с аутизъм, г-жа Владислава Цолова постига мисията си да сбъдне мечтата на поколения родители и да докаже, че аутизмът не е присъда, а борба за адаптация към обществото. Любовта, с която тя ни разказва историята на сдружението ни вдъхва вяра, че доброто съществува. И ще го има още дълго, ако и ние продължим мисията да бъдем негови посланици.
"В момента се намира в първия център по поведенческа терапия в квартал Горубляне, но всичко започна много по-рано с диагностиката на сина ми. През 2004г., когато той беше едва на 4 години, го диагностицираха с аутистично разтройство във високия спектър. Както всички родители, така и аз преминах през всички етапи на отричане, неприемане, обвинение, имах усещането, че са ми сменили детето. След това започна борбата за информираност на обществото. Самата аз не бях чувала за аутизъм до тогава. Смятах, че обществото първо трябва да чуе, а след това да се борим за достоен живот на личности с аутизъм.", сподели председателят на сдружението г-жа Владислава Цолова.
Целият разговор с нея за живота с аутизъм, борбата за адаптация и мисията на центровете, може да видите ТУК.
Репортаж на Илиана Симеонова