Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чатбот ще разяснява правата на децата и ще отговаря на въпроси за насилието

07 март 2024, 13:10 часа • 5047 прочитания

Всяко дете у нас, което е жертва на насилие или в конфликт със закона, да се възползва от правото си на индивидуална оценка и подкрепа, призоваха експерти от социалната сфера по време на национална конференция "Достъп до правосъдие", организирана от "Институт по социални дейности и практики" (ИСДП) днес в София. 

"Идеята на конференцията е да постави въпроса за връзките на социалните работи и правосъдието. Децата имат затруднен достъп до справедливост и като жертви на престъпление и като извършители на престъпление", каза проф. Нели Петрова - Димитрова, председател на УС на ИСДП. 

Тя поясни, че дружелюбното правосъдие към децата означава на всяко дете да се гарантират права и специфичните му нужди от защита. Това включва изготвяне на индивидуална оценка от обучени специалисти още в първия досег на детето с институциите. 

На всяко дете трябва да се гарантира работа с мултидисциплинарен екип, който да осигури медицинско обслужване, предоставяне на информация и консултиране, психологическа подкрепа и рехабилитация, както и обучение в умения за справяне с последиците от преживените травматични събития. 

Не на последно място - да се организира детето да бъде изслушано или разпитано в специално подготвен за това специалист в защитена среда - така наречената "синя стая"

Всичко това се извършва под един покрив в центровете за застъпничество и подкрепа "Зона ЗаКрила", които са изградени по модела "Барнахаус"

Звездица Пенева - Ковачева, изпълнителен директор на ИСДП, насърчи родителите да търсят информация за правата си и за начините, по които могат да се застъпят за децата си и да ги защитят. 

"България, заедно с още 5 европейски държави, участва в разработването на софтуерно приложение, основано на изкуствен интелект - чатбот, който да разговаря с децата по теми, свързани с насилието и начините за получаване на подкрепа", обяви д-р Жаклина Андонова, експерт "Проекти" в ИСДП. 

Иновативното решение е част от международният проект i-ACCESS MyRights и основната му цел е да улеснява достъпа до информация и правната помощ на децата и да ги ориентира по един разбираем и интересен за тях начин."

Чатботът ще може да бъде използван анонимно, с цел защита на данните на децата. 

10 553 са децата, пострадали и извършители на престъпленията през 2022г. в България, по данни на НСИ. От тях 1163 са пострадалите, 5002 са извършили противообществени прояви, а 4388 са извършили престъпления. 

Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес