Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българи се похвалиха с рекорд, покориха най-високия връх в Африка

26 януари 2023, 14:37 часа • 8863 прочитания

Нов световен рекорд поставиха българи с изкачването на най-високия връх в Африка – Ухуру (5 895 м), извисяващ се в планината Килиманджаро, Танзания. Предстои рекордът да бъде верифициран (проверен и установен) от Official World Record Association, съобщава велинградският сайт "Темпо".

Първият опит върхът да бъде изкачен едновременно от най-голям брой участници бил направен точно преди една година от българска експедиция, в която се включила велинградчанката Весела Механджийска. Световния рекорд засега е 26 алпинисти.

Тогава българската група тръгна с 28 членове, но само 23 от тях тогава стигнаха до върха, където Весела Механджийска развя знамето на Велинград. Миналата година те не успяха да подобрят световния рекорд, но направиха една полезна генерална репетиция за тази година, когато отново атакуваха Ухуру, пише още "Темпо".

Сега върхът е бил покорен от 60 души - 59 българи и българки и един танзаниец, който е катерил наравно с тях. 53-ма стъпили на върха Ухуру. Изкачването е направено по маршрута "Мачаме" (Machame) с преминаването през 5 планински лагера за почивка, аклиматизация и пренощуване.

Очакванията на групата били да тръгнат по трасето към върха на 16 януари и да стъпят на него сутринта на 21 януари 2023 г.

Силен вятър, студ, а в някои от дните и проливен дъжд, както и разреден въздух с по-малко кислород в по-високите части на планината – това били само част от трудностите по маршрута.

Всичко по време на отделните етапи през шестте дни на изкачването вървяло по план.

Атаката на върха започнала от последния лагер Косово още в 22:47 ч. на 20 януари и в 06:22 ч. сутринта на 21 януари 53 души от групата стъпват на Ухуру. Като естествен завършек на радостта от изкачването на върха и постигнатия световен рекорд стават разветите български знамена и пеенето на националния химн.

Над 200 души местен екип подпомагал и обслужвал експедицията в Танзания. Осигурени били носачи, готвачи, над 30 палатки за участниците в експедицията, 5 палатки за хранене, огромно количество храна и прясна вода и 15 местни лицензирани високопланински водачи.

През всички дни на прехода движението на групата е следено със сателит в реално време и 24 часа в денонощието е имал възможност да се проследи местонахождението на експедицията.
Проектът за официален световен рекорд е реализиран изцяло от екипа на Adventure Team Bulgaria, без външна помощ и спонсори.

ОЩЕ: Българин със световен рекорд по плуване - 71 часа без прекъсване (ВИДЕО и СНИМКИ)

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес