Частта от растението, наречена стъблото, зависи от вида на цветето. Например, при phalaenopsis стъблото обикновено се счита за дръжка, докато при dendrobium това е луковицата. За да зарадва една орхидея с нови цветя и да се чувства добре, тя изисква правилна грижа. Познаването на основните характеристики на тяхното поддържане ще ви помогне да избегнете проблемите.
Леко пожълтелите долни листа на фаленопсис се считат за обичайни. Зелените листа живеят за определен период от време, а именно от 3 до 5 години, след този период листът постепенно става мек, избледнява, пожълтява и скоро изсъхва. Също така е естествено да видите ситуация, при която избледнялото стъбло на орхидея е изсъхнало.
След като растението произведе пъпки и след това цъфти безопасно и ги пусне едва след 3-6 месеца, събитията могат да се развият по два начина:
· Дръжката продължава да бъде зелена и се готви да цъфти отново;
· Стъблото вече е пожълтяло и има нужда от подрязване.
Най-често, след като се сдобиете с красив цъфтящ фаленопсис, ще забележите, че падат цветята, пъпките пожълтяват, а след това стъблото на орхидеята пожълтява. Това предполага, че растението е претърпяло стрес поради промяна в условията и мястото на пребиваване. Фаленопсисът обаче бързо свиква с местообитанието си и скоро отглежда зелена маса и корени. И тогава започва вегетационният период и скоро растението произвежда ново стъбло.
Ако забележите ТОВА - значи има проблем с орхидеята
Ако стъблото на орхидеята е пожълтяло, можете да отрежете пожълтялото стъбло напълно или само до следващата спяща пъпка.
Ако дръжката е изсъхнала и пожълтява до определена област, но все още е частично жива, тогава цветето е решило да пусне бебе от пъпка или странично стъбло. Страничните издънки не цъфтят толкова обилно. Напълно отсечете дръжката, която вече е избледняла от короната.
Също така понякога възниква неприятен проблем с орхидеята- точката на растеж може да започне да умира. Орхидеята е моноподиално растение, има само една точка на растеж. Ако умре, тогава за съжаление растението не може да бъде спасено. За да предотвратите това, трябва да запомните причините за смъртта и да се опитате да спазвате правилата за отглеждане. Най-популярната причина остава гниенето.
Орхидеята обича топлината и не понася излишната влага. Само за 24 часа почти цялата коренова система ще изгние, ако е във вода. След поливане не забравяйте да изпразните цялата вода от тавите, за да не загубите любимите си цветя. Ако всички листа започнат да падат и цветът им придобие гнилостен тъмен оттенък, това означава, че точката на растеж е изгнила.
Изсушаването също причинява смъртта на точката на растеж, само растението умира по-бавно. С течение на времето храстът показва признаци на дехидратация, листата започват да пожълтяват, корените умират и в крайна сметка умират. Ако стъблото на орхидея е пожълтяло и всички листа са паднали, но има съмнения, че точката на растеж е умряла, трябва да оставите саксията с кореновата система сама за няколко месеца, защото все още има вероятност странично цервикално бебе ще поникне и тогава не всичко ще бъде с изгубеното цвете.
Проблеми с орхидеята, на които да обърнете внимание
Защо се стига до изсъхване на стъблото на орхидеята – да обобщим:
Излишна влага. В никакъв случай растението не трябва да се залива с вода. В противен случай могат да възникнат непоправими последици: гниене на корените, смърт на растението.
Липса на влага. Орхидеята се нуждае от вода, но в разумни количества, така че цветето да не се удави или, обратно, да изсъхне.
Прекомерно осветление. Не поставяйте цветето на пряка слънчева светлина. Това може да доведе до изгаряния на листата и пожълтяване на дръжката.
Химически изгаряния. Неправилно използване на фуражи и торове.
Гъбички и други паразити на кореновата система. Решението на този проблем е да засадите растението в друга саксия.