Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо разсадът умира - едва ли предполагате, че това е причината

23 март 2024, 06:35 часа

Много често, за тяхно съжаление, градинарите забелязват, че разсадът, който отглеждат с много грижи, внезапно започва да умира. Повечето от тях дори използват готова почвена смес, за да са сигурни, че няма да липсват важни хранителни вещества на насажденията.

Основната причина за гибелта на разсада

В случая трябва да се обърне внимание на състава на почвата, закупена от магазина. Често гибелта на разсадса е причинена именно от почвената смес. По правило основният компонент на почвената смес е торфът, което не е изненадващо, тъй като е с ниска цена.

Как правилно да поливате разсада на доматите - важни препоръки

Торфът има своите плюсове и минуси. Той съдържа много органични вещества и умерено количество азот, няма семена от плевели и растителни патогени.

Сред недостатъците е пълната биологична инертност на торфа, което означава, че в чист вид той е мъртво вещество. В допълнение, торфът има такива качества като огромна абсорбционна способност и капацитет на влага - това е причината за смъртта на разсад. Например, използвате готова почвена смес, която съдържа много торф за засаждане на растения и освен това сте засадили разсада в торфени саксии.

След поливане, няколко дни по-късно, повърхността на почвата изсъхва, поради което решавате да я навлажните отново. Но на дъбочина има много влага - тя е погълната от торфа. Това води до образуването на вредни киселинни съединения, които вече присъстват в чистия торф.

В резултат на това корените на растенията, намиращи се в условия на прекомерна влажност, нямат кислород и спират да абсорбират хранителни вещества, а разсадът спира да расте и умира.

Дори използването на дренажни отвори в саксиите не решава проблема, тъй като торфената почва задържа добре влагата.

За да се подобри храненето на растенията и да се структурира почвата, към нея се добавят органични торове: вермикомпост, компост, хумус (листа или оборски тор). Сред всички органични торове най-ефективният е вермикомпостът, продукт от преработката на органична материя от компостни червеи. За разлика от оборския тор, вермикомпостът не съдържа патогени, яйца от хелминти и активни плевелни семена, не изисква допълнително компостиране и няма силна неприятна миризма. Вермикомпостът съдържа голям брой макро- и микроелементи, както и растителни хормони и антибиотици, ензими, хуминови киселини, които са естествени стимулатори на растежа.

Компостът и хумусът са хранителни органични торове, които се получават в резултат на разлагането на растителни остатъци и екскременти на селскостопански животни. Всяка органична материя трябва да се компостира дълго време, докато достигне стадия на хомогенен, рохкав субстрат. И едва след това масата може да се добави към почвата за отглеждане на разсад.

Хапчето, с което разсадът на доматите ще расте като луд

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес