Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо пъпешът не е сладък - 5 грешки, които градинарите правят

17 юли 2024, 12:10 часа

Много градинари засаждат пъпеши в градината си всяка година. Но невинаги е възможно да се отглеждат сочни и сладки плодове. Има няколко причини.

5 най-чести грешки, заради които пъпешът не е сладък

Когато отглеждат пъпеши, градинарите често правят грешки, в резултат на което плодът не придобива сладост. Ето най-често срещаните.

Засаждане на грешен сорт - не е достатъчно просто да засадите пъпеш - трябва да изберете сорт, подходящ за вашия климат. Например, има много сортове, които дават отлична реколта, но само в южните райони. Ако се отглеждат в умерената зона или малко по-на север, може да не станат толкова големи и сладки.

Пъпеш: За кои хора е изключително полезен?

Следователно, първата грешка е засаждането на грешен сорт. Когато засаждате, трябва да изберете зонирани сортове и хибриди и за предпочитане доказани, тоест тези, които са подходящи за вашия климат.

Ранното засаждане е друга грешка. На юг пъпешите се засаждат чрез семена веднага в открита земя, през април-май.

Тъй като пъпешът е топлолюбиво растение, по-добре е да не бързате да го засаждате, а да изчакате, докато почвата се затопли. Някои градинари използват трик: те покриват района, където планират да отглеждат пъпеши, с агрофибър, така че почвата да се затопли по-бързо. След това пъпешите (и дините) се засяват и отново се покриват с плат, като по този начин им се създават оранжерийни условия.

Недостатъчното слънце и топлина също може да са причина пъпешите да не са сладки.

Пъпеш, който расте на сянка или е засенчен от други растения, няма да има типичния сладък вкус. Пъпешите се нуждаят от много слънце и топлина, за да могат да натрупват захар.

Ако времето в периода на узряване на тозо плод е облачно и дъждовно, тогава плодовете ще бъдат по-малко сладки - но това вече е цена на климата.

Можете, разбира се, да засадите пъпеш в оранжерия, за да го предпазите от лошо време. Но от практична гледна точка това невинаги е добър вариант: обикновено в оранжерия се опитваме да спестим място и да засадим нещо на всяко парче земя. Но при пъпешите това не работи - те се нуждаят от много пространство и светлина.

Излишъкът от влага също е пагубен за пъпеша. Корените му отиват на дълбочина от 1 метър и са в състояние да си набавят вода от тази дълбочина. Но в същото време пъпешът обикновено се засажда на слънчеви и повдигнати лехи, които бързо изсъхват. Следователно пъпешите могат да се поливат, ако горният слой на почвата е много сух - това се прави рядко, но обилно и само с утаена и топла вода. Ако има много влага и водата е студена, тогава растенията могат да развият кореново гниене.

Най-добрата алтернатива на поливането е мулч. Покрийте лехите със слама или агрофибър и те ще помогнат за задържане на влагата.

Три седмици преди прибиране на реколтата пъпешите изобщо не могат да се поливат - по това време плодовете натрупват захари, от които зависи сладостта на пъпешите. Следователно, по време на продължителни дъждове, те могат да бъдат покрити с филм отгоре, за да ги предпазят от излишната влага.

Прекаляването с азотните торове е друга грешка. Поливането с инфузия на плевели, богати на азот, води до ускорен растеж на насажденията. Но има и недостатък: цъфтежът на пъпешите се забавя, поради което плодовете растат безвкусни.

За сладост пъпешът се нуждае от фосфор и калий, така че можете да го нахраните с инфузия на пепел - 1 чаша на 10 литра вода.

Пъпешите е важно да се прищипят. Ако това не бъде направено, тогава храстите ще имат много, но малки плодове. Основното стъбло се прищипва, след като на него се появят 4-5 листа. Странични издънки - само след появата на яйчниците и върху тях също остават 4-5 листа. 

Най-често пъпешът е „атакуван“ от кореново гниене, брашнеста мана, мана, антрактична мана, листни въшки, белокрилки, ларви на майски бръмбар и паякообразни акари. Ето защо се препоръчва да се третират пъпешите на всеки две седмици с биологични препарати или да се пръскат с народен лек - инфузия на чесън.

За целта 150 гр чесън (скилидки) се счукват (или се настъргват на ренде, пасират се в блендер или в месомелачка) и се заливат с вода, след което се оставят за 2 дни и се прецеждат.

Диня или пъпеш - кой плод е по-полезен

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес