Правила за пръскане на семкови и костилкови овощни дървета. За да бъде ефективно третирането в градината, трябва да се спазват определени правила. Основни препоръки:
Лекарствата се използват, като се вземат предвид инструкциите (съотношението на обема на работната течност и площта на мястото, необходимостта от редуване на продуктите, честотата на тяхното използване).
Колкото по-старо е дървото, толкова повече работна течност е необходима (млади растения до 5 години - 0,5-1 l на дърво, 6-10 години - 2,5-3 l, от 11 години - 3-3,5 l).
Работният разтвор се използва в рамките на 24 часа до загуба на свойствата си. Последното третиране се извършва 40-45 дни преди прибиране на реколтата.
Използват лепила и пръскачки (за висококачествена обработка на повърхността на листа), както и лични предпазни средства - ръкавици и маски.
Напръскайте овошките с това преди цъфтежа и тази година ще забравите за листните въшки
Лепилото ще е надежден помощник при обработката на градината. Това е вид лепило за фунгициди, инсектициди и други лекарства. Създава лепкав филм върху повърхността на растението, поради което:
· работното вещество остава върху листата при всяко време;
· концентрацията на лекарството не намалява;
· растението трябва да се пръска по-рядко;
· почвата не е замърсена поради навлизането на химикали.
Дърветата обикновено се пръскат при ясно време - за предпочитане 24 часа преди дъжд. Влагата разрежда лекарството и също така помага да се отмие (което може да причини активиране на плевелите). Валежите един час след третирането намаляват ефективността му с 50-70%, след 2-4 часа - с 30-40%.
Ето защо, ако се планира пръскане на фона на възможен дъжд, по-добре е да използвате лепила. Те ще бъдат полезни дори при липса на валежи (в края на краищата те ще повишат ефективността на лекарството).
Правилното третиране на градина не означава само пръскане или поливане на дърветата със специални продукти. Пръскачките са способни да пръскат фунгициди, хербициди, инсектициди при необходимото налягане и в правилната посока. Лекарството достига до всички необходими зони и остава върху желаното растение - дори при ветровито време.
Кога се прави зимно пръскане на овошките
Защо пръскането на овошките през януари е ключово?
Препоръчва се пръскане с карбамид при семковите овощни, които през годината са били нападнати от струпясване и при череши и вишни за предпазване от бяла ръжда (цилиндроспориоза или кокомикоза).
При костилкови трябва да се направи още едно пръскане с мед съдържащ препарат за предпазване от бактериалното изсъхване, къдравостта по прасковата, сачмянката и ранното кафяво гниене по кайсията, черешата и вишнята.
След преминаването на студовете и преди набъбване на пъпките трябва да се направи първото за годината пръскане на овошките. Самото третиране трябва да се извърши през февруари или март в тих и слънчев ден, при температура над 5 °С.