Кухите краставици са доста често срещан проблем, с който се сблъскват много градинари. На теория такива плодове са годни за консумация. Не се препоръчва обаче да ги използвате за мариноване - като правило такива краставици имат леко горчив вкус. Ето какви са причините за появата на тази аномалия при растежа на краставиците.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Причини за появата на кухина в краставиците
Условия на околната среда - най-вероятната причина е топлината и сушата, тъй като оптималните условия за растеж на краставиците са постоянна умерена влага.
Само 1 чаша мляко и краставиците няма да имат прибиране
Изводът е следният: по време на периоди на засушаване бъдете особено внимателни при поливането на лехите с краставици и при засаждането спазвайте препоръчаното разстояние между растенията.
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Ето защо е изключително важно за краставиците да се поливат своевременно. Това важи особено за съвременните високопродуктивни сортове и хибриди, които изразходват големи количества вода и топлина в периода на активно плододаване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Оптималният начин за поливане е капковото напояване, при което влагата навлиза директно в кореновата зона на растенията. Обикновено при капково напояване водата се подава на малки порции с помощта на специални капкомери - дозатори.
Също така трябва да се спазват и определени правила при поливане. Поливането на растенията трябва да се извършва само сутрин или вечер. Когато поливате, трябва да се уверите, че капки влага не остават върху растенията през горещ слънчев ден, в противен случай краставиците могат да изгорят. Не се препоръчва използването на мощна водна струя за поливане на лехите, тъй като това може да увреди кореновата система на растенията.
Не поливайте краставиците със студена вода. Във фазата на плододаване на растенията обемът на потреблението на вода трябва да се увеличи два до три пъти. След поливане не забравяйте да разрохкате почвата.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
Когато засаждате краставици, препоръчително е да приложите техника на мулчиране. Като мулч могат да се използват естествени материали като слама, хумус, торф, борови иглички, бобови върхове, дървени стърготини и др.
Ако в почвата има твърде много азот, плодовете ще растат по-бързо. В резултат на бързия темп на растеж във вътрешността на краставиците ще се появи кухина. Решението е да се намали количеството на внесения тор. Ако подозирате, че проблемът може да се дължи на дефицит на бор, опитайте да напръскате листата с разтвор на борна киселина, приготвен от 0,5 чаена лъжичка бор на 4 литра вода.
Неадекватно опрашване - агрономите смятат, че причината за кухите краставици, дини и тикви е липсата на адекватно опрашване на семената. С прости думи, вашите растящи краставици вероятно не се опрашват правилно или семената умират по време на развитие.
Внимателно прочетете информацията на опаковките със семена от краставици - някои сортове са по-податливи на образуване на кухини във вътрешността от други.
Какво да направите, ако краставиците цъфтят, но нямат плодове