Често градинарите се сблъскват със следната ситуация - доматите показват всички признаци на зрялост, с изключение на зелената зона близо до стъблото. Но ето каква е причината за неравномерното узряване на доматите?
Непълно узряване на доматите - каква е причината?
Ако доматът не е напълно узрял, неузрялата част от пулпата остава по-твърда от узрялата част на плода. Това е особено забележимо при доматите, които по време на процеса на зреене променят цвета си, например, червено или жълто. Но това може да се случи и с тези домати, които остават зелени за дълго време.
Само 5 капки от това и доматите ще растат като луди
В този случай вкусът на домата няма да бъде толкова сладък, колкото този на напълно узрял. Обърнете внимание, че за някои домати е съвсем нормално, ако част от тях остават зелени, когато са напълно узрели - но тази характеристика е обозначена от производителя на сортови семена.
Хлорофилът в неузрелите домати обикновено започва да се разгражда в края на цъфтежа и продължава около петурата и нагоре по плода. Ако хлорофилът се разгражда твърде бавно или изобщо не се разгражда, се появяват тези „зелени закачалки“.
Има няколко причини за непълното зреене на доматите, които са свързани с метеорологичните условия: това може да възникне поради термично изгаряне, когато доматите са изложени на твърде много пряка слънчева светлина, или в резултат на твърде висока температура за дълъг период от време.
Плодовете на доматите обикновено са готови за прибиране на реколтата 50-70 дни след цъфтежа Те получават зеления си цвят от хлорофила, жълтия от каротина, а червения от ликопена. Образуването на багрила в естествени условия зависи от температурата.
При 28-29 °C ликопенът не се образува в плодовете, а когато температурата на плодовете се повиши до 40 °C и повече, не се образува жълт пигмент. Затова при високи температури плодовете остават жълтеникаво-зеленикаво-пъстри.
Неравномерното узряване на плодовете на доматите може да бъде причинено от много проблеми: изсъхване на растенията, гниене на плодовете по време на узряване, увреждане на проводимите съдове, слънчево изгаряне.
Неравномерното оцветяване на плодовете на доматите възниква при големи разлики в нощните и дневните температури, при сухо горещо време, при излишна влажност на почвата и въздуха, при вегетативен тип развитие на растенията, при липса на калий на фона на излишък на азот при облачно време.
Зеленото оцветяване на плодовете на доматите често се среща в есенното сеитбообращение поради хипотермия на плодовете (под 10 ° C) по време на периода на тяхното пълнене и оцветяване; това явление може да се засили с увеличаване на температурната разлика между тях нощ и ден.
Образуването на жълти твърди петна по доматите често се причинява от вируса на тютюневата мозайка или други вирусни патогени и може да бъде провокирано от повишен фон на амонячен азот или нисък интензитет на светлина.
Сиво-кафяви петна извън горната част на плода на домата са знак за стари растения. Те се появяват в края на плододаването с увреждане на кореновата система, малък брой листа, прегряване през деня и студени нощи. Петната по доматите също могат да бъдат причинени от липса на бор при рН на почвата над 7,0.
Какво да направите, ако листата на доматите почерняват?