Овошките, както декоративните храсти и дървета, обикновено се засаждат два пъти годишно: в началото на пролетта и в края на есента. Но кога наистина е по-добре да се направи. Според опитните градинари есенното засаждане има редица предимства, които те оценяват.
Есенно засаждане на овошките – защо е по-добро
Посадъчният материал става по-евтин - в края на летния сезон наистина можете да спестите много от закупуването му. Но разбира се, това не е водещ мотив за опитните градинари.
Напръскайте овошките с това през есента и следващата година реколтата няма да има прибиране
През пролетта определянето на качеството на разсадa е много трудно: само специалист може да се справи със задачата. Но през есента не е трудно да се идентифицира болно или не много добре развито дърво. Ето защо през есента можете да изберете най-здравия и висококачествен посадъчен материал.
Освен това засаждането на дървета в края на сезона е много по-лесно, тъй като почвата и климатичните условия създават комфортни условия за развитие. Ако успеете да засадите дърветата преди падането на слана, те ще се развиват активно и бързо.
Въпреки предимствата си, засаждането на овошки през това време на годината има два основни недостатъка:
- Младият и незрял посадъчен материал невинаги може да оцелее през зимата без подходяща грижа.
- В най-студеното на годината гризачите нямат нищо против да се насладят на младата кора на овощните дървета.
За есенно засаждане е най-добре да изберете растения, които са зонирани във вашия регион. И така, какви дървета можете безопасно да засадите през есента? В условията на зони с умерен климат най-подходящи за тази цел са круша, ябълка, череша, черешова слива, офика, черница. Но е по-добре да изчакате до пролетта, за да засадите кайсии, праскови, череши и бадеми. Есенното засаждане на разсад от тези растения е възможно само в южните райони, но също така не гарантира висока степен на оцеляване.
Времето за засаждане на овощни дървета също варира в зависимост от региона. В северните райони най-доброто време за засаждане е септември - началото на октомври. В умерената климатична зона овощните дървета могат да се засаждат от септември до средата на октомври. А в южните райони градинарите не бързат със засаждането и го отлагат до средата на ноември.
Но ако през този период засаждането е невъзможно, по-добре е да се отложи за пролетта, отколкото да се извърши малко по-късно.
Опитните градинари използват и един друг трик - засаждат овошките на етапи: високите – в северна част на градината, а ниските в южните. Това гарантира получаването на достатъчно светлина.
Още: Напръскайте овошките с това преди цъфтежа и тази година ще забравите за листните въшки