Грозде се наричат плодовете на растенията от рода Vitis. В световен мащаб около 80 000 km² от земеделските площи са отделени за отглеждането на лози и продукцията на грозде. Лозята дават сладки и разнообразни плодове и разнообразяват пейзажа. С добри условия при засяване и правилна грижа ще дадат плодове с лекота в рамките на няколко години и ще издържат 30 или повече години.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Засаждане на грозде
Опитните градинари споделят, че лозите трябва да се засаждат в началото на пролетта след като минат големите студове. Лозята обикновено се купуват като спящи растения с голи корени. Повечето сортове грозде са самоплодни, но все пак попитайте при покупка дали ще ви трябва повече от една.
Как да отглеждате грозде в двора?
Гроздето се нуждае от пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина на ден. Ако нямате място с пълно слънце, уверете се, че до лозата достига поне сутрешното слънце. Малко количество следобедна сянка няма да навреди.
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Почвата трябва да е добре дренирана, рохкава и дълбока. Въздухът трябва да може да циркулира добре. Лозата трябва да има подпора, поставена при засаждане, за да може да расет нагоре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Единият вариант е здрава пергола или беседка. Беседката може да има два, четири или шест стълба, в зависимост от това дали е прикрепена към къщата или друга конструкция.
Отгледайте и най-капризния сорт грозде с този ефективен метод
Ако нямате свободно място, опитайте да отглеждате грозде на кол. Забийте здрав кол до лозата и го прикрепете здраво. Поддържайте лозата да расте вертикално. Оставете лозата да израсне до върха през първата година. Оставете 4 до 5 странични стръка да растат и премахнете всички останали.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
Лозите трябва да са разпределени на разстояние от 2 до 3 метра и корените им да бъдат накиснати във вода преди засаждане.
За всяка лоза изкопайте дупка за засаждане с дълбочина 30 см и такава ширина. Напълнете с 10 см горен почвен слой. Отрежете счупените корени и поставете лозата в дупката малко по-дълбоко, отколкото е растяла в разсадника. Покрийте корените с 15 см почва и притъпчете. Напълнете с останалата пръст.
Поливайте по време на засаждане.