Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какво можем да използваме свинския тор в градината си

18 май 2023, 13:23 часа

Свинският тор е лесно достъпен в големи количества и съдържа повече полезни компоненти от кравешкия. От друга страна обаче, не бива да се забравя, че има и недостатъци, които пречат на много градинари да използват този вид компост в градините си.

Използването на животински тор в градината изисква предварителна подготовка. В организма на типичните едри преживни животни храната, която е преминала през сложната храносмилателна система, се подлага на специална обработка. Например чрез безкислородна метанова ферментация киселините се разграждат до азотсъдържащи частици.

Засейте и отгледайте много малини с тези хитри градинарски техники

При прасетата обаче киселините се отделят с фекалиите поради различната структура на храносмилателния тракт. Чрез компостирането на оборския тор киселините се разграждат до полезни компоненти.

Не се препоръчва използването на такъв тор като тор в оранжерии или оранжерии с постоянна влажност. В противен случай може да се засилят окислителните процеси. За да го неутрализирате, добавете към компоста (по ваша преценка):

- Доломит на прах - добавете в съотношение 1:100;

- суперфосфат - 1,5 kg до 2 kg на 100 kg;

- Двоен суперфосфат - 7 стотици грама до 1 килограм от същото тегло;

- 500 грама вар на 100 килограма тор. Имайте предвид, че този метод е по-малко приемлив, тъй като много от полезните компоненти изчезват в оборския тор.

Използването на пресен свински тор не само крие риск от вкисляване на почвата. Има вероятност корените на младите растения да бъдат изгорени. Това може да се случи, дори ако новият оборски тор е разпръснат само върху повърхността на почвата преди началото на зимата. Проблемът се състои в това, че оборският тор съдържа излишък от амоняк и азот, чието количество зависи от храната на свинете.

Предимства и недостатъци на разпръскването на свински тор в градините

От съществено значение е да се познават етапите на разлагане и времето за разлагане на органичните вещества, което зависи от това кои почви и кои растения могат да се справят със свинския тор.

Свинският тор не трябва да се използва върху почви като черноземите, които съдържат високи нива на хумус. Той може да ги направи неподходящи за засаждане.

Алкалните почви с високо съдържание на карбонати са идеални. Желязната киселина ще неутрализира почвата и ще подобри нейното състояние. В някои случаи тя се използва и за предварително третиране на отпадъци.

Смес от свински и конски тор е подходяща за всички почви. Ако се смесят дървени стърготини или слама, се разрешава внасянето им в глинести почви.

Състав на свинския тор

Свинският тор съдържа много фосфор, но в сравнение с подобни минерални торове, фосфорът не се фиксира в почвата и следователно се усвоява по-добре от растенията. Калият също се усвоява добре, тъй като се съдържа във високоразтворими съединения. При определяне на среден индекс съдържанието на сухите торове е следното:

- Органични вещества - 86 %;

- Азот - 1,7

- пепел - 14;

- фосфор - 0,7;

- калиев оксид - 1,2.

Свинският компост е идеален за ранно зреещи зеленчуци и трябва да се внася в почвата през есента. В лехи с този тор могат да се засаждат тикви, краставици, лук, моркови, зеле и тиквички. При използването на свински тор трябва да се изоставят други азотсъдържащи торове.

За растенията от първата група, които консумират азот, като картофи, пипер, патладжан, къпини, череши, малини, далии и карамфил, може да се използват торове в сурово или полуузряло състояние. Гнилият вид обаче е по-добре да се поставя под домати, цвекло, царевица, чесън, касис, ябълкови дървета, круши, хвойна и др. Компостът, поставен под многогодишни растения, често доказва своите предимства през следващата година.

Практически приложения на компоста от свински тор

Не винаги е възможно да се определи дали компостът от свински тор може да се използва поради различните му характеристики. Важното е да се помни, че степента на полезност или вредност на свинския тор зависи от етапа на разлагане, през който преминава. Това се дължи на факта, че съставът на веществото се променя значително по време на процеса на разлагане. В зависимост от степента на свежест могат да се разграничат четири вида

Пресен свински тор

Той е отлежавал повече от три месеца и съдържа най-високи нива на киселини, азот и други вредни компоненти. Той може да замърси почвата и да навреди на растенията, които се нуждаят от азот. Въпреки това, ако спешно е необходим тор и няма други торове, той трябва да се смеси с други животински екскременти, за да се намали киселинността;

Домашните цветя, която всяка жена трябва да има, защото ѝ носят щастие

Полузрял тор

Срокът на годност е 3-6 месеца. Той все още съдържа значителни количества токсини, но нивото на биологично замърсяване е значително намалено. Такива торове няма да унищожат растенията, но все пак трябва да се прилагат внимателно (до 3 кг на квадратен метър) и само през есента;

Угнил свински тор

Лежи в продължение на 6 месеца до една година. Много свит, почти наполовина намалена маса. Намалени нива на киселини и азот. Такъв материал се прилага до 7 кг на квадратен метър и е по-добре да се прави през есента, за да се позволи пълното му узряване;.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес