Мулчирането прави много повече от това да създава естетически приятен фон за любимите ви градински растения. Мулчът може да ви помогне да предотвратите появата на плевели, които да пречат на растенията в градината, и да предпази почвата от изсъхване, намалявайки нуждата от поливане. Той е полезен и за предпазване на растенията от екстремни температури.
Още: Отглеждане на чери домати: Всичко, което трябва да знаете от засаждането до брането
Видове мулч
Имате няколко варианта на мулч, които да разгледате, в зависимост от това къде и как бихте искали да използвате мулча. Като цяло те се разделят на две категории – органичен и неорганичен мулч.
- Органичен мулч
Най-често се използва органичен мулч като дървени стърготини или кора, но можете да използвате и натрошени листа, окосена трева или борови иглички. Освен че предпазва растенията и задушава плевелите, органичната материя започва да се разгражда в почвата, като помага за обогатяването на градината ви.
Органичните мулчиращи материали обикновено са по-евтини от неорганичните си аналози, но също така трябва да се нанасят по-често, тъй като се разлагат или отмиват.
- Неорганичен мулч
Неорганичните смеси са неща, които не се разлагат, и затова обикновено издържат по-дълго във вашата градина. Те също така са склонни да привличат и задържат топлина, така че обикновено работят най-добре в сенчестите зони на градината.
Каменният мулч или мулчът от чакъл е чудесен вариант за склонове и наклони, където може да помогне на водата да не отмива почвата - те се използват и в райони, предразположени към пожари, тъй като няма да се превърнат в потенциално гориво за пожар.
Други неорганични варианти включват мидени черупки, каучуков мулч, мраморни стърготини и дори рециклирано натрошено стъкло.
Неорганичния мулч обикновено е по-голяма инвестиция, но изисква по-малко допълване.
Колко дълбок трябва да е мулчът
Когато полагате мулч, трябва да намерите баланса между твърде малко и твърде много мулч. Твърде малкото количество мулч няма да осигури същата защита срещу плевели, загуба на влага и екстремни температури, а твърде голямото количество може да доведе до появата на плесен или гниене.
Като цяло дълбочината на мулчиране от около 7 до 10 см. е идеална, с по-малко, ако е по-малък, по-зърнест мулч, и повече, ако е по-голям мулч.
Как да изчислите от колко мулч имате нужда
За да изчислите колко мулч ви е необходим, измерете дължината и ширината на вашата градинска леха, след това умножете тези числа и разделете на три. Това ще ви каже точно колко кубически метра мулч ще ви трябват, за да покриете площта с 7 см. слой.
Преди да инвестирате в много мулч, трябва да проверите отново препоръките на производителя. Някои видове мулч може да не трябва да са толкова дълбоки, за да осигурят същото ниво на защита за вашата градина.
Колко често да допълвате с мулч
Като цяло ще трябва да добавяте повече органичен мулч към градините си веднъж годишно, обикновено през пролетта.
Може да искате да прецените колко мулч остава от предходната година, тъй като може да се наложи да допълните само с около сантиметър в някои части на вашата градина.
Неорганичният мулч има тенденция да остава на място и няма да се разложи, така че вероятно ще изминат пет години, преди да се наложи да допълвате.
Как да нанесете мулч във вашата градина
За да нанесете мулч, започнете, като се уверите, че вашата градинска леха е в идеална форма. Почистете всички плевели и засадете всички нови растения, които трябва да добавите.
Още: Лесен за отглеждане многогодишен зеленчук, който трябва да имате в градината си
Ако прилагате неорганичен мулч, може да искате да включите слой пейзажна тъкан - не пластмаса - за да помогнете за намаляване на плевелите. Нанесете мулча на желаната дълбочина с помощта на лопата и гребло, като внимавате да държите мулча далеч от стъблата и листата на вашите растения, за да ги предпазите от потенциални вредители.
Лекото поливане ще ви помогне да фиксирате мулча и да го задържите на място. Ако се притеснявате, че мулчът ще попадне на моравата ви или ще се отмие, можете да използвате камъни, обработен дървен материал или кантове за градинско легло, за да го запазите на място.