Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вместо варосване: Ето какво правят опитните градинари, за да защитят овошките

28 октомври 2024, 12:58 часа

Повечето градинари използват вар, за да предпазят овошките в градината си от увреждане от слънцето и замръзване, но има и други начини. Много по-надежден и не много трудоемък вариант е да покриете стволовете със спанбонд. Този материал е в състояние да "предотврати" щети както от изгаряния, така и от силни студове.

Вместо варосване: Как да покрием дървета със спанбонд?

Преди да започнете да процедурата, струва си да третирате долната част на дърветата с 3% меден сулфат. Покривният материал не трябва да е чисто нов - основното е, че плътността му трябва да е около 60 грама на квадратен метър.

Защо трябва да варосвате овошките през есента и как да го направите правилно?

Покривалото трябва да бъде един или два слоя, но слоят не трябва да бъде прекалено плътен. В противен случай, ако дърветата са плътно увити в спанбонд, след дъжд мокрият материал може да замръзне, прилепвайки до кората и да я повреди.

Много практично е да използвате спанбонд, за да създадете покривала с размери един метър на един метър, като ги увиете около стволовете на дърветата по същия начин напомнящ повиването на бебе, закрепвайки ги с канап на няколко места.

Позволено е да оставите този материал и през лятото, но в този случай трябва периодично да се третира с инсекциди, за да се предпази от мравки.

По отношение на варосването трябва да се уверите, че използваният състав не пречи на циркулацията на въздуха в кората. Важно е не само с каква смес се варосват дърветата, но и при какво време. Това трябва да е сухо време, за да може боята да прилепне добре към дървото. Абсолютно необходимо е да варосате, без да пропускате и сантиметър кора.

Основният критерий за правилното варосване е снежнобял цвят на боята. Най-доброто решение е употребата на разтвор на гасена вар. Той перфектно отразява яркото мартенско слънце и идеално дезинфекцира пукнатини и дупки от замръзване в кората.

Опитните градинари препоръчват използването на меден сулфат през пролетта. Тази техника бързо премахва бактерии, гъбички и ларви на насекоми. Важно е да се уверете, че течността не попада върху почвата.

За варосване се използват различи смеси - от вар до сложни състави, включително инсектициди и фунгициди. За защита срещу гъбични заболявания почти винаги се добавя разтвор на меден сулфат към гасена вар. Към сместа за варосване на дървета се добавят вещества, които спомагат за по-добра адхезия към кората: зелен или алкален сапун за пране; PVA лепило; обикновено лепило за хартия; мляко; глина.

Защо варосването на дървета през есента е задължително?

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес