Доматените червеи са големи гъсеници около 10 см дълги. Малките са бели или жълти, но когато пораснат стават яркозелени. Ако познавате жизнения цикъл на червея, можете да подготвите ефективна защита за вашите доматени растения.
Петточковия ястребов молец снася яйца върху листата на вашите доматени растения в началото на пролетта. Тези малки яйца са бели до бледозелени. След около пет дни те се излюпват в малки гъсеници и започват да се хранят, достигайки пълния си размер след около три до четири седмици.
Може да познаете, че има такива гъсеници по вашите растения заради черните или зелени изпражнения, които оставят след себе си. Хранят се с листата, а понякога и с плодовете на растенията – може да забележите дупки. Накрая на цикъла се заравят дълбоко в почвата, превръщайки се във възрастни молци за около две седмици, след което всичко започва отначало.
След многото дъждове - ето с какво се пръскат доматите
Методи за премахване
Премахване на ръка
Най-ефективният метод за премахване на червеите е на ръка. Поради големия си размер не е трудно да ги откриете и премахнете. Техният светлозелен цвят може да е проблем, тъй като ги прави доста незабележими. Въпреки че са безвредни, можете да изберете да носите градински ръкавици, когато ги отстранявате от вашите растения. След това ги пуснете в сапунена вода, за да ги убиете.
Естествени врагове
Доматените червеи имат няколко естествени врагове, включително зелени дантели, женски бръмбари, хартиени оси и малки браконидни оси. Обикновено градинарите засяват растения, които ще привлекат тези естествени хищници в градината. Сред тези растения са бял равнец, невен и ангелика. Растенията, които привличат паразитни оси, включват настурция, тинтява, лайка и котешка трева.
Разтворът, който ще накара доматите на растат като луди
Приложение Bacillus Thuringiensis Б.Т.
Този биологичен органичен инсектицид може да помогне, ако нямате възможност или успех с премахването на ръка. Гъсениците трябва да го погълнат, за да бъде ефективен. Б.Т. всъщност е бактерия, която се среща естествено в почвите и е токсична за някои ларви и гъсеници на насекоми, като уврежда вътрешността им след поглъщане. Той е силно селективен и не вреди на повечето полезни насекоми, като паразитни оси и калинки.