Когато орхидеята започне да изсъхва, много домакини се опитват да я спасят, но нищо не работи и те изхвърлят цветето.
Всъщност отстраняването на проблема е доста просто. Основното нещо е да знаете правилната последователност от действия, които трябва да извършите в случая.
Какво убива орхидеята?
На първо място, трябва да видите дали в саксията има торфена таблетка или торфена чаша. В тях се засажда малка орхидея, но впоследствие таблетката (чашата) само натрупва влага.
Най-добрият тор за орхидеята се приготвя от кората на този зеленчук
Най-често таблетката се поставя в основата на растението. Следователно, първо трябва да премахнете почвата и след това да отстраните таблетката.
Заедно с нея се отстраняват и веламенните мембрани на сухи и загнили корени. Почиства се лесно.
Ако корените са сиви, тогава е време да напоите орхидеята. Ако са зелени, тогава влагата все още не е необходима. Но пожълтяването сигнализира, че коренът е започнал да гние.
В този случай трябва да спасите растението. Първата стъпка е да премахнете цветните дръжки, за да не отнемат силата на орхидеята.
След това премахнете всички гниещи корени и засадете цветето в сфагнум. Ако въздухът в стаята е сух, тогава цветето може да бъде покрито с торба.
Когато се образуват нови корени, можете да засадите на постоянно място.
Други грижи за орхидеята
За орхидеите най-благоприятни са източните и западните первази на прозореца. Разбира се, можете да го отглеждате в средата на апартамент или къща без никакви проблеми, но трябва да го осигурите с флуоресцентна лампа.Това светлолюбиво растение изисква излагане на слънце поне 14 часа. Следователно, когато дневните часове намалят, е необходимо да му се осигури допълнително осветление.
През лятото най-добрата температура се счита за +20-25°C, през зимата някъде около +16-18°C. За да стимулирате цъфтежа на растението трябва да осигури температурна разлика от не повече от 3-5 градуса между нощта и деня. Ако температурата през зимата е над +25°C, цветето няма да цъфти.
Когато растението цъфти, то трябва да се напръска много внимателно, така че водата да не попадне върху цветовете му. В най-лошия случай върху венчелистчетата ще се появят кафяви петна и това ще доведе до бързо окапване на цветята.
Как да поливаме правилно?
За да се чувства цветето добре и да цъфти възможно най-често, трябва да го поливате правилно. Първо трябва да се осигури леко влажен субстрат, но не трябва да е мокър. И второ, трябва да изберете правилната честота на поливане. Трябва да се помни, че различни фактори: температурата и влажността на помещението, характеристиките на субстрата, размерът на саксията, яркостта на осветлението у дома влияят значително върху това.
С този тор орхидеята ще цъфти през цялата година - ето как се приготвя