Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на пипера по време на плододаване - това са най-добрите торове

17 август 2024, 13:02 часа

В етапа на плододаване пиперът има нужда от торене. Ако дадете на растението всичко необходимо по време на плододаване, реколтата ще бъде прилична. Ето на какви опции трябва да обърнете внимание.

Най-добрите торове за пипера по време на плододаване

Според градинарите с опит на този етап от развитието на културата може да се използва калиев сулфат, калива сол и суперфосфат.

Много градинари знаят, че на този етап на развитие чушките ще имат най-голяма нужда от калий. Следователно, лекарствата трябва да бъдат избрани, като се вземе предвид тази характеристика. Отличен вариант би бил калиевият сулфат. Ще трябва да вземете само една лъжица от посочения тор и да го разредите в кофа вода. Използвайте за последващо поливане.

Направете това през август и пиперът ще дава реколта до октомври

Калиева сол - това е алтернативен източник на калий, който по редица показатели не отстъпва на първия вариант. Ще трябва да разредите две малки лъжици от продукта в кофа вода. И двата варианта са доста икономични: един храст ще изисква само чаша готов тор.

Нуждата от фосфор също не бива да се подценява. Суперфосфатът е бъде най-добрият източник на веществото. Вземете само десет грама от този тор и го разредете в кофа вода.

Много любители градинари използват друга рецепта за торене на чушки. Не е никак сложно. В 20-литров съд се поставят предварително събраните корени, листа от коприва и сушени бананови кори. Загрейте водата до кипене и изсипете тора в 2/3 от съда. Полученият състав се поставя на тъмно и топло място. След няколко дни се появява специална миризма, което показва, че храненето е готово.

В получената смес се изсипват 1000 мл екстракт от дървесна пепел. Растенията се подхранват през първите дни на август, когато по храстите се образуват големи плодове. Някои градинари добавят вермикомпост към тора. След това плодовете стават големи и месести. В този случай не е необходимо да се използват минерални торове.

Понякога при големи зеленчуци може да се появи гниене в края. В този случай е необходимо предварително да се подготви състав, който включва калциев нитрат. Третирането на растенията ще ги предпази от развитие на сериозно заболяване.

За да напръскате храстите, трябва да разредите 20 гр селитра в 10 литра вода. Ако градинарят ще извършва листно подхранване, достатъчно е 10-15 грама на кофа вода. Третирането се извършва веднъж седмично, докато растението се възстанови.

Градинарите започват да прищипват върховете в края на лятото. На 1 храст не трябва да растат повече от 10 растения. Другите плодове трябва да бъдат отстранени, защото няма да могат да се развият през оставащия вегетационен период. Не трябва да оставяте суха кора върху почвата, тъй като в този случай до корените достигат недостатъчни количества кислород и хранителни вещества, необходими за активния растеж на растенията.

В горещите августовски дни, вечер, веднъж на всеки 2 дни е необходимо да напоявате храстите с пипер с топла вода. Растението е много отзивчиво към такава грижа. Хумат и микроелементи могат да се добавят към водата веднъж на 7 дни.

Не поливайте чушките със студена течност. В този случай растежът на плодовете се влошава и те спират да се развиват. Необходимо е да се обърне внимание на мулчирането на лехите с пипер. За тази цел се използват суха трева и дървени стърготини. Процедурата се извършва само ако почвата се е затоплила добре.

Напръскайте пипера с това и листните въшки ще изчезнат

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес