Течните торове са един от най-лесните начини да обогатите почвата си с хранителни вещества и да подобрите растежа на растенията. Друго предимство са много контролираните дози. За приготвянето им може да използвате съставки, които вече имате у дома. И те ще бъдат не по-малко ефективни от скъпите торове от магазина. Има 5 тора, които се приготвят от естествени и достъпни съставки, но те са известни на малцина. Тези торове се приготвят от лук, моркови, соеви зърна, портокалова и картофена кора.
Какви торове могат да се използват в градината?
От лук може да създадете фосфорен тор, който ще насърчи всяко растение да цъфти. Накиснете 1-2 глави лук в 1 л вода и оставете течността да престои няколко часа. След това премахнете главите лук и вече разполагете с питателен фосфорен тор.
Торене с калий - какво трябва да знае всеки градинар
Питателен тор може да се приготви и от морков. За целта трябва да накиснете кореноплода във вода и тогава можете да получите невероятен калиев тор, който ще насърчи растежа на растенията.
Питателен тор може да се приготви и от соеви зърна. Ако накиснете шепа от тях 2 л вода, ще получите питателен азотен тор. Необходимо е да се прилага за поливане в корена на растенията, за да се предотврати пожълтяване на листата и гниене на корените.
Ястията с картофи са изключително популярни. И след като приготвите ястие, не бързайте да изхвърляте отпадъците. Ако остатъците и корите се накиснат, резултатът е много хранителен разтвор, който може да обогати растението с полезни микроелементи.
Основното нещо е да запомните, че торенето е просто задължително, за да може растението да расте плодотворно, да се развива бързо и впоследствие да ви зарадва с богата реколта.
Корите на картофите се усвояват лесно от почвените бактерии. Всички полезни вещества остават в земята, откъдето заедно с влагата достигат до корените. Картофените кори се считат за източник на аскорбинова киселина, глюкоза, нишесте, флуор, калий, фосфор и органични киселини.
Тор от картофени отпадъци може да се приготви по различни начини. Но самите суровини ще трябва да бъдат подготвени правилно. Обелките се изсушават или замразяват. Можете да изсушите обелки от картофи у дома.
Корите се измиват в студена вода. Всички замърсявания трябва да бъдат отстранени. Отцеждат се, за да се отстрани цялата излишна вода. Кората се суши на чист въздух или във фурна.
Ако суровините ще се сушат на балкона или на перваза на прозореца, те трябва да се разпръснат върху хартия или плат. Също така е важно да се гарантира, че корите са защитени от пряка слънчева светлина.
Процесът на сушене на картофените обелки продължава около 10-12 дни. За бързото им изсушаване можете да използвате фурна или микровълнова печка. В първия случай сушенето ще отнеме 3-4 часа (температура 100 градуса), във втория - не повече от 1 час. Готовите суровини се поставят в торби от плат. Картофените кори също така могат да се замразят и при необходимост да се използват за приготвяне на тор.
Портокалова кора - тя, както и други продукти, трябва да се накисне във вода (кората от 1 портокал се кисне в 2 л топла вода). Приготвеният тор ще помогне за регулиране на pH на почвата. Портокаловите кори може да се изсушат и да се стрият на прах, който се използва за директно поръсване на почвата.
Защо химическите торове са вредни - 7 вреди от тях, които трябва да знае всеки градинар