Не всички стайни цветя се нуждаят от ярка слънчева светлина - някои от тях могат да живеят на частична сянка. Освен това те са непретенциозни и всяка домакиня може да се справи с отглеждането им. Списъкът с тези растения включва цисус, циперус, аспидистра, фатсия, хедера.
Цветята, който може да отглеждате на сянка у дома
Цисус - това непретенциозно катерливо цвете вирее както на частична сянка, така и на разсеяна светлина. То расте бързо. За да превърнете растението в красив храст, ще ви трябват специални вертикални опори.
Банан и канела - как помагат в грижата за цветята
Циперус - можете спокойно да поставите саксия с това растение на лека полусянка или на ярка разсеяна светлина. Подобно на гореспоменатото цвете, циперусът не изисква специални условия. Основното е, че температурата в помещението не трябв да пада под 15 градуса.
Аспидистрата, със своите широки, лъскави листа на дълги дръжки, оцветени в наситено зелено, се справя добре на частична сянка. Издържа на слънчева светлина само сутрин и вечер.
Саксиите с фатсия могат да се поставят както в задната част на стаята, така и близо до прозореца. Липсата на достатъно светлина не влошава външния вид на растението. Единственият негатив в този случай е, че то ще расте по-бавно. И все пак, когато става въпрос за пъстри видове, по-добре е да им осигурите дифузна светлина, а не частична сянка.
Няма нужда специално да отоплявате или охлаждате помещението. Оптимално стайната температура е 20-24 градуса. През зимата е достатъчно 16 градуса, но дори и да нарушите температурния режим, това няма да бъде разрушително за растението. То дори може да презимува на остъклен балкон. Някои сортове фатсия не понасят добре горещините (температури над 25 градуса). Това цвете не се страхува от течения и вентилация, има нужда от чист въздух.
Растението се нуждае от висока влажност. Поради голямата повърхност на листатата му, изпаряването на водата става бързо. Ако загубата на влага не се попълни своевременно, листата изсъхват. Най-лесният начин за повишаване на влажността е чрез ежедневно пръскане. Водата за пръскане трябва да престои 1-2 дни и да е със стайна температура. Периодично трябва да отстранявате праха от листата с влажна кърпа. През лятото можете да приложите поливане на листата под душа с ниско налягане на водата. През зимата пръскането на листата се намалява или напълно се спира, ако стаята е доста хладна.
Хедера - този вид бръшлян със своите зелени листа вирее на частична сянка. Изключение правят пъстрите видове, които се нуждаят от дифузна светлина, за да не загубят цвета си.
Как да се грижим правилно за цветята у дома през зимата - какво трябва и не трябва да се прави?