Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Списък на задължителните неща във вилата през юни за богата реколта

04 юни 2024, 10:22 часа

С настъпването на лятото всеки район в страната се събужда за нов живот, изискващ специално внимание и грижи. За да се осигури просперитет на растенията и богата реколта, през юни трябва да се извършат редица важни дейности.

Задължителни неща за вършене на вилата през юни

1.       Подготовка и плевене на лехи

Подготовката на лехите е важна стъпка преди засаждането. Тя включва премахване на плевели, разрохкване на почвата и подготовка на почвата за сеитба или засаждане на разсад.

2.       Лов на вредители

Редовната проверка на растенията за наличие на вредители позволява своевременното им идентифициране и предприемане на мерки за унищожаването им.

Градина през ЮНИ: Градинарите съветват какво да засадите

3.       Пазете посевите от птици

Защитата от птиците включва използването на мрежи, репеленти или други средства, които могат да попречат на птиците да имат достъп до плодовете.

4.       Поливане на растения

През юни, когато температурите се повишат, растенията се нуждаят от допълнително поливане. Важно е да се осигури на растенията достатъчно влага, особено в периоди на суша.

5.       Торене на растенията

Подхранването на растенията с торове им помага да им осигурят необходимите хранителни вещества за активен растеж и развитие.

6.       Разрохкване на почвата

Разрохкването на почвата след всяко поливане или дъжд помага за подобряване на достъпа на въздух до корените на растенията.

7.       Лехи за мулчиране

Мулчирането на лехите ви помага да се запази влагата в почвата, предотвратява растежа на плевелите и предпазва корените на растенията от прегряване.

8.       Връзване на високи растения

Високите растения като домати, грах или боб се нуждаят от опора, за да се предотврати огъването на стъблата под тежестта на плодовете или цветовете.

Какво задължително се сее през юни

9.       Прищипване на странични издънки

Прищипването на странични издънки е една от техниките за оформяне на растенията и насочване на растежа им. Тази процедура позволява на растенията да насочат енергията си към образуването на плодове, а не към растежа на излишните издънки.

10.   Санитарно подрязване на растенията

Санитарното подрязване на растенията е важен аспект от грижата за овощните дървета и храсти. Отстраняването на мъртви, болни или повредени клони помага за предотвратяване на разпространението на болести и инфекции.

11.   Пресаждане и засаждане на растения

Юни е идеалното време за пресаждане на разсад от топлолюбиви култури, като домати, чушки или патладжани, в открита земя. Това е подходящо време и за засаждане на семена или разсад от тикви, тиквички и други зеленчукови култури.

12.   Планиране на нови насаждения

Юни е чудесно време за планиране на нови насаждения от дървета, храсти и многогодишни цветя.

13.   Грижа за тревата

През юни трябва активно да се грижите за тревната си площ, поддържайки нейния зелен и здрав вид. Редовното косене на тревата на височина 5-7 см спомага за образуването на плътна и равномерна покривка и също така предотвратява растежа на плевелите.

14.   Грижи за цветята

Редовното отстраняване на увехналите цветове (прицветниците) и откъсването на увяхналите цветни глави стимулира растежа на нови цветове и удължава цъфтежа.

15.   Поддръжка на градински инструменти и оборудване

Редовната поддръжка на градински инструменти и оборудване ще ви помогне да удължите живота им и ще осигурите ефективна работа през целия сезон.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес