Всеки градинар иска да продължи да събира домашни краставици от градината си възможно най-дълго. За целта е необходимо да се полагат правилните грижи за насажденията през целия сезон.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Как е правилно да се торят краставиците за по-дълго плододаване
На първо място, краставиците трябва да се торят с калциев нитрат. Този тор ще помогне на растенията да не се разболяват и да цъфтят добре. Разредете 1 чаена лъжичка тор в 10 литра вода и полейте растенията в корена, след което ги полейте с чиста вода.
За да увеличите броя на плодовете и да подобрите плододаването, добавете 30 капки йод към 10 литра вода. Разтворът се разбърква добре и с него се поливат краставиците.
Торене на краставиците през май - ето какво трябва да знае всеки градинар
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
И още едно действие, необходимо за удължаване на плододаването, е добавянето на бор. Достатъчно е да разтворите половин чаена лъжичка от тази съставка в 10 литра вода и да напръскате краставиците, за да се наслаждавате на вкусните плодове до октомври.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
В периода на плододаване краставиците изискват редовно добавяне на хранителни вещества: азот, калий и фосфор. Освен това трябва да изберете калиеви торове, които съдържат минимални количества фосфор. Торете редовно заедно или след поливане на всеки 7-10 дни. Следните торове са подходящи за краставици:
- органични: инфузии от билки, пилешки или оборски тор;
- минерали: амониев нитрат, калциев нитрат , калиев монофосфат, калиев сулфат.
Други начини на торене за удължаване на плододаването
Провежда се през лятото, през август-септември. Обикновено през този период растенията почти не цъфтят и плододават малко. Времето също оказва влияние, но и фактът, че краставиците в условията на липса на хранителни вещества просто не могат да продължат да растат, ресурсите им са изчерпани. Но навременното и компетентно торене ще помогне за удължаване на етапите на цъфтеж и образуване на плодове, като по този начин ще увеличи добива дори през есента. Можете да използвате:
- органична материя - дървесна пепел или билкова инфузия или разтвор от тор. Тор от пепел трябва да се прилага на всеки 7 дни. Разтворите от трева, оборски или пилешки тор трябва да бъдат по-концентрирани - до 400 гр / 10 л вода. Билковата запарка може да се прилага ежедневно или през ден чрез поливане;
- минерални комплекси: калиев сулфат или калиев монофосфат.
За удължаване на плододаването може да разчитате и на торене с пепел. Течният тор ще изисква 1-2 чаши дървесна пепел и 10 литра вода. Пепелта трябва да се разреди във вода и да се излее върху краставиците в корена. Разход – от 0,5 до 2 л/растение. Допълнително към пепелния разтвор може да се добави 9% оцет (от 50 до 100 ml/10 л пепелен разтвор). При листно подхранване пепелният разтвор трябва да е по-слаб - 0,5-1 чаша/10 л.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
С каква вода се поливат краставиците?