Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С какво е добре да се пръскат картофите след дъжд?

06 юни 2024, 12:22 часа

Въпреки че картофите са влаголюбиви растения, често проблемът с тях е именно как да се спаси реколтата в дъждовно лято. Проливните дъждове могат да бъдат пагубни за посевите.

Какво се препоръчва?

Изберете места за засаждане на картофи на хълм, на слънчево място, като избягвате низини. Използвайте високи лехи с дренаж. Направете специални дренажни канавки около лехите, така че по време на продължителни дъждовни периоди водата да се отстранява чрез тях. Също така е добре да има жлебове между редовете картофи, през които водата да се оттича.

Засяване на картофи: Лесни стъпки за начинаещи градинари

Борба с болести, причинени от дъжд

При дъждовно и хладно време картофите стават уязвими към много инфекции и вредители. Тогава доста болести нападат градината и тук градинарите трябва да вложат много сили, за да защитят зеленчуците си.

Важна роля играе профилактиката на заболяванията. Извършва се предсеитбена обработка на клубените, спазват се схемите за засаждане и селскостопанските практики.

Най-опасните болести по картофите, които обикновено се появяват по време на дъждове, са следните:

- фомоза (върховете започват да гният, образуват се малки грудки, храстът расте слабо);

- фитофтороза (тъмнокафяви петна се появяват по листните върхове, а след това целият храст загнива);

- ризоктония (растежът на храстите се забавя, клубените са малки, по стъблата на растението се виждат сълзящи тъмни петна, върху картофите се вижда черна краста);

- чернилка (общо название на редица болести, които причиняват гниене на картофеното стъбло в долната част, след това гниене на кореновата система и грудките);

- фузариум (първо горните листа започват да избледняват, след това храстът изсъхва и умира).

Профилактиката е много важна и не трябва да пренебрегвате основните мерки, изброени по-горе. Подбирайте зонирани сортове картофи, които са устойчиви на различни инфекции.

За лечение използвайте:

- препарати, съдържащи мед (пръскане за предотвратяване на фузариум);

- опрашване на храстите и почвата около растенията с пепел (превенция срещу чернилка).

Когато почвата се преовлажни поради продължителни дъждове, е необходимо да се наблюдават картофите, като незабавно се отстраняват болните храсти заедно с корените и грудките. Не забравяйте да дезинфекцирате цялото градинско оборудване, за да предотвратите разпространението на инфекциите. Всички болни растения трябва да бъдат унищожени. Те не могат да се използват за компост.

Препаратите се използват за пръскане само след преваляване на дъждовете. Инструкциите за всяко средство съдържат указания не само за приготвяне на разтвора, но и препоръки за употребата на препарата след дъжд. Обикновено трябва да изчакате няколко дни и едва след това да извършите пръскането.

Очаква ви изобилие от картофи в градината: Условия при засаждане

Беритба на картофи в дъждовно време

В дъждовно лято се наблюдава лошо образуване на грудки, пулпата дори на най-добрите сортове става водниста, а кората е тънка и лесно се напуква. Ето защо, когато прибирате реколтата, ще трябва да обърнете внимание на тези нюанси и да избягвате механични повреди на картофите. Препоръчително е да изберете ясни дни за бране, но често есента не дава такава възможност. Все пак не бива да отлагате прибирането на реколтата твърде дълго.

Ако не можете да приберете картофите в ясен ден, това може да стане дори по време на дъжд (за предпочитане не проливен). Необходимо е предварително да се подготвят помещенията, така че клубените да бъдат поставени там за първоначално сушене. Опитните градинари измиват картофите, събрани в дъжда, тъй като те са все още кални.

След като картофите изсъхнат, те се оставят за по-нататъшно сушене за още една и половина до две седмици и едва след това се слагат за съхранение. Ако е възможно, препоръчително е събраните в дъждовно време грудки да се съхраняват отделно, тъй като има голяма вероятност от гниене. Най-добре е да използвате такива картофи първо за храна, но те вече не са подходящи като посадъчен материал.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес