Пролетното торене е определящо за цъфтежа на розите през лятото. Буйният летен цъфтеж е гарантиран, ако растението получи правилните хранителни вещества и микроелементи на първия етап от летния сезон.
Правилно торене на розите през пролетта
През пролетта растението се нуждае от няколко микроелемента наведнъж. Става въпрос за азот, фосфор, калий и сяра. Това означава, че ще са необходими четири минерални тора наведнъж. Първият тор е урея (1 супена лъжица на 10 литра вода). Всеки храст трябва да се натори с един литър приготвен разтвор.
Най-добрите торове за розите - те ще цъфтят дълго и пищно
Розовите храсти също така се нуждаят от амониев нитрат: 30 грама, разтворен в кофа с вода. Разходната норма е 5 литра на храст.
През пролетта това красиво цвете трябва да се подхрани със суперфосфат: 2 супени лъжици се разтварят в10 литра вода. Розите трябва да се напръскат с капки от приготвения продукт.
Калиевият нитрат (25 гр, разтворен в кофа вода) също има положителен ефект върху това красиво цвете.
В допълнение към минералните торове се използват и органични торове. Розата е култура, която реагира на торене, особено на оборски тор. Не трябва да се използва пресен тор, тъй като може да изгори кореновата система, което ще доведе до смъртта на растението. Необходимо е да се използват угнили торове и компости. Органичната материя съдържа много азот, поради което е по-добре да се прилага в началото на пролетта или през първата половина на сезона, но не по-късно от средата на юли. В противен случай части от растението няма да имат време да се формират и подготвят за зимата.
Оборският тор и компостът са богати на хранителни вещества, но не се фокусирайте само върху тях. Едновременно с това нанесете минерални торове. Най-добре е да ги използвате в комбинация. Но винаги помнете, че излишъкът от органични торове води до вредни последици. Прехранените растения стават уязвими към болести и вредители.
Най-добрият лек срещу листни въшки по розите е този