Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Резитба на лозите през есента - ето какви са тайните на опитните лозари

12 октомври 2023, 16:15 часа

За да получите добра реколта от грозде през следващата година, е необходимо правилно да подготвите лозите за зимуване. Необходимо е да се подходи към този въпрос отговорно, тъй като не само начинаещи, но и опитни лозари често правят грешки при резитбата на гроздето В случая всеки трябва да знае как правилно да освободи растението от ненужните издънки.

Кога точно е най-подходящото време за резитба на лозите през есента?

Есенното подрязване се извършва след първата лека слана, когато листата вече са паднали от леторастите. По това време лозата спира да расте. Всички части на храстите, които не са имали време да узреят преди този момент, ще трябва да бъдат премахнати.

Напръскайте лозята с това преди цъфтежа на гроздето и реколтата няма да има прибиране

Можете да извадите лозите от перголата в произволен ред. Но най-добре е да подрязвате всеки храст отделно. Първо премахнете връзките, които закрепват насажденията към перголата. След което всяка лоза се отрязва до дървесната зона.

За да определите правилно мястото на разреза, трябва да вземете върха на лозата с ръка. След това използвайте ръцете си, за да опипате лозата от върха до основата. Частта, която се чувства суха и топла на допир, е узряла. Оставете я и се чувствайте свободни да отрежете всичко останало с помощта на лозарска ножица.

След това подрязаните лозички се връзват на сноп, който се навива на кръг. За това се използва всякакъв материал: ленти от плат, тел, въжета. Ако храстите растат в един ред, тогава гроздовете и ръкавите трябва да бъдат положени един към друг и вързани заедно.

Важни моменти в подрязването през есента

Когато подрязвате, трябва да обърнете внимание на растителната тъкан (камбий). Под кората може да има тъмнозелен или дори сив цвят. Кората от такъв камбий лесно се отстранява на клапи. Ако камбият е здрав (има светлозелен цвят), кората не може лесно да се отстрани от него. Затова подрязването трябва да се осъществява обратно до живия камбий.

лози

От 2-3 издънки, които растат от едно място, най-добре е да оставите една (най-силната), а останалите да изрежете. И така, на лозичката от предходната година се оставят 3-4 млади издънки от текущата година.

Лозовото насаждение трябва да се подреже така, че да остане 1-2 см над живата пъпка. През втората и следващите години храстът се подрязва по същия принцип: на всеки ръкав от предходната година се оставят не повече от 3-4 лозички.

Това подрязване позволява на кореновата система напълно да осигури хранене на храста, без да го претоварва.

Още: Полейте лозята с това в края на юни и реколтата на гроздето няма да има прибиране

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес