Пръскането на дървета и почвата в градината с меден сулфат, известен още като син камък, е метод, който се използва за борба с гъбични и бактериални заболявания на растенията. Неправилната употреба на химикала може да навреди на градинските дървета и дори на хората.
Как е правилно да се използва син камък?
Най-честата грешка на начинаещите градинари е неправилният избор на съд за приготвяне на разтвора. Медният сулфат не трябва да се слага в поцинкована кофа, защото това може да доведе до образуване на токсични съединения. Факт е, че покритието на такива контейнери съдържа цинк и този метал е много по-активен от медта. Възниква химическа реакция на заместване, което води до образуването на цинков сулфат и мед. Тоест вещества с напълно различни характеристики.
За задължителното пръскане на овошките през март – ето какво да знаем
Съдържащите цинк препарати се използват за ускоряване на процеса на узряване на плодовете и със сигурност не са подходящи за пролетно и есенно третиране на растения срещу гъбични заболявания. Опитните градинари препоръчват приготвяне на разтвор на меден сулфат в химически неутрален съд: пластмасов, керамичен, стъклен, емайлиран.
За да третирате дървета и почва с меден сулфат, трябва да приготвите разтвора по следния начин - обикновено се използва еднопроцентов разтвор, който може да се получи чрез разтваряне на 100 грама меден сулфат в 10 литра вода.
Третирането на дърветата с меден сулфат трябва да се извършва през пролетта, преди началото на вегетационния период, или през есента, след като листата паднат. Разтворът се нанася върху ствола и клоните на дървото с помощта на пръскачка или четка. Третирането трябва да се извършва в сухо време, за да се избегне отмиване на разтвора от дъжда.
Почвата се третира с меден сулфат през пролетта или есента. Разтворът се нанася върху почвата около дърветата или върху лехите с помощта на пръскачка или лейка.
Третирането на овошките и почвата с меден сулфат не трябва да се извършва в периода на цъфтеж на растенията, тъй като това може да увреди цветовете и плодовете. Също така не се препоръчва да се извършва обработка в близост до водни басейни, тъй като медният сулфат може да бъде токсичен за водните организми.
Медният сулфат е химическо вещество и употребата му трябва да бъде строго контролирана. Преди да го приложите в градината, трябва да се запознаете подробно с инструкциите за употреба и да спазвате всички предпазни мерки.
Кога е най-добре да се пръска лозето - сутрин или вечер