Месец април ни радва с повече слънчеви дни, а светлата част на деня се увеличи значително. От една страна, това е добре – можете да четете по-дълго на естествена светлина, пестейки електроенергия, да се разхождане навън по-дълго и настроението ви се подобрява. Но това важи за хората. А какво ще кажете за любимите ни стайни растения? Как реагират на изобилие от светлина? Фактът е, че растенията имат проблеми с това и реагират различно на различното количество светлина. За тях увеличаването на продължителността на дневните часове е голям стрес.
Сега, през април и май, растенията са застрашени от прегряване от пряка слънчева светлина в ясни дни, както и от излишък на светлина в облачни дни. Защо? Знаем за такова понятие като фотопериодизъм - това е реакцията на живите организми (растения и животни) към дневния ритъм на осветеност, към продължителността на дневните часове и към съотношението между тъмните и светлите часове на деня. И много растения са много чувствителни към тези промени.
На първо място, в растенията се нарушава процесът на фотосинтеза - основният процес за поддържане на живота на растенията. Видими прояви на това разстройство - листата стават зелени в червени (зеленият пигмент хлорофил се унищожава или заменя с други пигменти, обикновено каротеноиди), листата губят вода, изсъхват, пожълтяват и умират. По листата се появяват изгаряния, листната тъкан на мястото на изгарянето започва да отмира, образуват се петна, след това дупки (некроза). Издънките губят листа, оголват се, изсъхват. Изгарят пъпки, цветове. Ако не се вземат спешни спасителни мерки, растенията ще пострадат силно и могат да загинат.
Какви растения са изложени на риск?
Почти всички - и светлолюбиви, и толерантни към сянка. Най-голямата опасност се крие в кактусите, алое вера и неговите декоративни форми, орхидеите, персийската циклама и много други. Какво трябва да се направи, за да се намали вредното въздействие на светлината върху растенията? Това е постепенно, плавно привикване на растенията към увеличаване (през пролетта) и намаляване (от есента) на продължителността на светлата част на деня.
В това няма нищо сложно. Можете да го направите поне два начина:
· Първият начин - Изнесете растенията от перваза на прозореца (особено от юг) в задната част на стаята, поставете ги на ярка, но разсеяна светлина (в съответствие с изискванията на растенията за светлина) и дръжте там до средата на май;
· Вторият начин - Можете да изнесете растенията от перваза на прозореца, но след това да залепите огледален филм върху прозорците от края на февруари. Фиксира се върху прозореца с лепяща лента и седмично, плавно и постепенно, увеличавайте продължителността на осветяване, леко отваряйки филма - първо за 15-20 минути седмично, след това за 30 минути, след това за един час, за 1-2 часа, и т.н. Растенията в този случай, те имат време да се реорганизират физиологично и да се адаптират към новите условия на светлина.