На територията, притежавана от две гробища във Виена, се създават споделени зеленчукови градини, където наемателите на парцели ще бъдат консултирани от специалисти по отглеждане на биологични зеленчуци. Целта на проекта е да се усвоят ценни зелени площи и да се допринесе за биоразнообразието.
Виена предлага възможност за градско градинарство на територията на Виенските централни гробища и в гробищата в район Майдлинг в зоната, където няма гробове.
Гробищата в австрийската столица са не само място за покой на мъртвите - там отделно от гробовете има и впечатляващи паркове. Парковият пейзаж е място за почивка и размисъл, а от тази година виенчани ще могат да се занимават там и с градинарство.
СНИМКА: Ackerhelden/Luiza Puiu
Парцелите са с площ от 24 кв. метра, като наемателите могат да започнат обработването им в началото на май. В началото на сезона им се предоставят осем различни вида биоразсад, а по-късно ще получат още четири вида зеленчукови разсада. В помощ на хоби градинарите е иновативната виенска компания Ackerhelden (Герои в полето), която има богат опит в управлението на споделени градини. Освен с полезни съвети и инструменти, специалисти от фирмата ще помагат и по време на обработка на парцелите, а при необходимост ще хванат и сами лопатата или мотиката. Наемът за парцелите е 139 евро на година, което включва, наред с други неща, подготовка на почвата, разсад, инструменти и консултации. Така дори начинаещи градинари могат да започнат да отглеждат органични зеленчуци.
За първи път идеята за градско градинарство във Виена възниква през Втората световна война, когато е имало продоволствена криза и глад.
Научно проучване: Биоземеделието може да се окаже по-лошо за околната среда